Kábul - Čtyři vojáky amerických jednotek NATO v jižním Afghánistánu zabili v neděli patrně příslušníci afghánské policie. Oznámily to místní úřady.
Podle nich také dnes zahynulo při náletu NATO v provincii Laghmán na východě země osm žen.
Útok na spojence
Američtí vojáci zahynuli při dalším z útoků členů afghánských bezpečnostních sil na spojence ze sil NATO. Letos při nich přišlo o život už přes 50 koaličních vojáků.
Nedělní incident se stal v provincii Zábul a podle jejích představitelů byli dva zranění i všechny oběti členy speciálního amerického komanda. Útočníky byli muži v policejních uniformách. Bezprostředně po akci uprchlo z místní jednotky pět afghánských policistů.
Smrt při sběru dřeva
Podle afghánských úřadů nálety NATO v odlehlé oblasti východní provincie Laghmán dnes usmrtily osm žen a dívek. Místní vesničané tvrdí, že ženy sbíraly za úsvitu dřevo na oheň.
"Do okolních nemocnic bylo také převezeno sedm zraněných Afghánek, včetně desetileté dívky," uvedl šéf provinční zdravotnické služby Latíf Kajúmí.
Vedení NATO nejprve uvedlo, že při útoku bylo zabito 45 povstalců a žádní civilisté. Posléze nicméně mluvčí mezinárodních sil ISAF Adam Wojack řekl, že mohlo být zabito také pět až osm civilistů.
Afghánský prezident Hamíd Karzáí útok odsoudil. Civilní oběti při útocích zahraničních jednotek vyvolávají napětí mezi Afghánci a západními silami. Přes snahu počet mrtvých civilistů co nejvíce omezit jich letos přišlo o život podle ISAF již přes 200, to je o polovinu méně než loni.
Podívejte se na fotografie: Všechny podoby války - 10 let od invaze do Afghánistánu
Bilance útoků zevnitř
Incidenty, při kterých na vojáky NATO v Afghánistánu útočí jejich místní spojenci, jsou dlouhodobým jevem: při více než 30 podobných útocích "zevnitř" bylo od začátku roku zabito nejméně 51 zahraničních vojáků, většinou Američanů.
V sobotu při jednom z takových útoků muž v policejní uniformě v jihoafghánské provincii Hílmand zastřelil dva britské vojáky.
Afghánské ministerstvo obrany kvůli napojení na Tálibán vyřadilo ze služby několik set vojáků. Zástupci Aliance i afghánské vlády ale tvrdí, že za většinou útoků není Tálibán, nýbrž nedorozumění a také kulturní rozdíly mezi domácími a západními vojáky.
V noci na sobotu zemřeli dva američtí vojáci při útoku na základnu Bastion v provincii Hílmand. Slouží na ní také britský princ Harry, který nebyl touto akcí nijak ohrožen. V neděli NATO oznámilo, že při tomto útoku bylo zničeno mnoho techniky: poničeno je šest amerických bojových letadel Harrier, šest hangárů a tři stanice na dočerpávání paliva.
"Povstalci byli dobře vyzbrojení, vycvičení a sehraní," oznámilo NATO 36 hodin po útoku.
K této akci se přihlásil Tálibán a označil ji za svůj příspěvek k protestům proti kontroverznímu filmu Nevinnost muslimů, který tento týden vyvolal nepokoje v muslimském světě. Tálibán přitom předtím hrozil, že udělá vše pro to, aby buď zabil, nebo zajal prince Harryho. Ten dorazil do Afghánistánu v srpnu a zůstat má čtyři měsíce. Ministerstvo obrany po sobotním útoku oznámilo, že Harryho vyslání nehodlá zkrátit.
Koaliční jednotky také oznámily, že dnes zadržely člena Tálibánu, který je údajně odpovědný za sestřelení amerického vrtulníku Kiowa ve východním Afghánistánu a smrt dvou členů jeho posádky.