Lógar - Jen den poté, co ministerstvo obrany oznámilo záměr navýšit počet českých vojáků v Afghánistánu, přišla ze země zpráva o dalších zraněných příslušnících české armády.
Po poledni tamního času byli neznámými útočníky napadeni vojáci z provinčního rekonstrukčního týmu z Lógaru. Sedm z nich utrpělo zranění.
Zranění jednoho z nich jsou středně těžká, ostatní utrpěli lehká poranění.
"Vojáci patrolovali přibližně čtyři kilometry od základny Shank, když na ně byla zahájena střelba. Tu opětovali," popsal střet první náměstek ministryně obrany Martin Barták. Patrolu tvořila celkem čtyři vozidla a 21 osob.
Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek upřesnil, že střelba pocházela z reaktivního protitankového granátu a ručních zbraní.
Mimo ohrožení života
"Při incidentu utrpěl podpraporčík O. K. (1984) středně těžké poranění, dalších šest vojáků - rotmistr J. M. (1979), podpraporčík O. B. (1984), praporčík M. K. (1972), rotný M. D. (1984), nadporučík J. L. (1978) a rotmistr J. H. (1976) jsou zraněni lehce. Všem byla na místě ihned poskytnuta první pomoc," napsal Picek v tiskovém sdělení.
Jednoho vojáka transportoval vrtulník do americké vojenské polní nemocnice v Bagramu, dva byli převezeni do české polní nemocnice v Kábulu a zbývající čtyři zůstali v péči lékařů na základně Shank.
"Všichni vojáci jsou mimo ohrožení života, jejich rodiny vyrozumíváme," uvedl generál Picek.
Posilujeme afghánskou misi
Útok na české vojáky přišel shodou okolností jen necelý den poté, co ministerstvo obrany zveřejnilo záměr rozšířit český kontingent v Afghánistánu o dalších více než dvě stě mužů.
Celkový počet příslušníků české armády by se tak v zemi pohyboval okolo sedmi stovek.
Ministerstvo obrany deklaruje, že terorismu - který v Afghánistánu reprezentuje zejména hnutí Taliban - není možné ustupovat, a proto bude i nadále českou účast v zemi posilovat.
"Čeští vojáci jsou v Afghánistánu proto, aby se to, co se tam děje, nepřeneslo na naše území. Je lepší, když rizikům čelí vycvičení vojáci tam, než aby mu byli vystaveni občané na území České republiky," říká mluvčí resortu obrany Andrej Čírtek.
Úřad si je také vědom toho, že mise neskončí z roku na rok a bude ještě řadu let trvat.
"Zahraniční stabilizační mise jsou dlouhodobé. Třeba v Bosně a Hercegovině trvá od roku 1993. Představujeme si, že podobnou dobu - tedy patnáct let - budeme muset vytrvat i v Afghánistánu," vysvětluje postoj ministerstva Čírtek.
Útoků přibývá
V poslední době ale významně přibylo útoků na příslušníky české armády. Jen v minulém týdnu přestáli Češi dvě ozbrojená napadení, při nichž tři vojáci utrpěli zranění.
Dva čeští vojáci už v tomto roce přišli v Afghánistánu o život.
V současnosti je Česká republika aktivní v misi ISAF řízené Severoatlantickou aliancí, kam patří například provinční rekonstrukční tým působící ve východoafghánské provincii Lógar, jehož úkolem je pomoci ke stabilizaci a rozvoji regionu či polní nemocnice v Kábulu.