Raleigh - Severní Karolína se stane v pořadí 29. státem USA, jehož ústava bude zapovídat úřady posvěcené svazky homosexuálních párů.
Podle přijatého dodatku bude do budoucna jediným uznávaným partnerským svazkem manželství mezi mužem a ženou.
Pro návrh zakazující sňatek či občanský svazek gayů a leseb hlasovalo v úterý přes 60 % voličů.
Stejná práva všem
Severní Karolína ani teď neumožňuje manželství párů stejného pohlaví, ale schválením dodatku se připojí ke zbytku států na jihovýchodě USA, které mají omezení zakotveno přímo ve své ústavě. V budoucnu tak bude komplikovanější zákaz zrušit, poznamenává BBC.
"Myslím si, že je důležité, aby byly zákony státu Severní Karolína v souladu s přírodou, ale mnohem důležitější je, aby byly v souladu s Bohem," řekl agentuře AP Joe Easterling. Muž, jenž sám sebe označuje za "oddaného křesťana", hlasoval pro změnu ústavy.
Linda Toanoneová s takovým názorem nesouhlasí. "Všichni by měli mít stejná práva. Ať už jste gay, lesba, či heterosexuál," vysvětlila, proč hlasovala proti návrhu.
"Je to generační záležitost," míní předseda tamního státního parlamentu Thom Tillis. "Pokud návrh projde, bude se podle mě o něm během dvaceti let jednat znovu," řekl už v březnu studentům Univerzity Severní Karolíny.
Připomeňte si pochod homosexuálů Prahou:
Veto guvernéra
Zákaz přichází v době, kdy ve Spojených státech sílí snahy o právo na sňatky homosexuálů. V zásadě je podporuje Bílý dům a proti zákazu se vyslovil rovněž bývalý prezident Bill Clinton.
Sňatky párů stejného pohlaví nyní umožňují pouze státy Massachusetts, Iowa, Vermont, New Hampshire, Connecticut, New York a federální distrikt Columbia.
Příslušný zákon schválily i Maryland, Washington a New Jersey, kde ho ale guvernér Chris Christie vzápětí vetoval. Ve zbylých dvou státech hrozí hlasování o jejich zrušení, upozorňuje Reuters.