Zatykač na podezřelé z vraždy v Chemnitzu unikl na internet. Úřady neví jak

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 8. 2018 13:06
Dokument na internetu zveřejnili příznivci krajní pravice. Úřady nejsou schopné vysvětlit, jak se k němu dostali.
Protesty v německém Chemnitzu.
Protesty v německém Chemnitzu. | Foto: Reuters

Berlín - Saské úřady musí řešit další problém související s napjatou situací v Chemnitzu (Saské Kamenici). Krajně pravicové skupiny na internetu zveřejnily zatykač na jednoho z mužů podezřelých ze zavraždění pětatřicetiletého Němce, které vyvolalo rozsáhlé demonstrace. Jak se k němu mohly dostat, nejsou úřady schopné vysvětlit.

Případem se už začalo zabývat státní zastupitelství v Drážďanech.

Zatykač, který je podle všeho autentický, na internetu zveřejnili mimo jiné zakladatel protiimigrační Pegidy Lutz Bachmann, okresní sdružení protestní Alternativy pro Německo (AfD) nebo hnutí Pro Chemnitz, které ve městě organizuje demonstrace.

V dokumentu jsou uvedena jména dvojice podezřelých mužů z Iráku a Sýrie, svědků i příslušné soudkyně. Také jsou v něm podrobnosti o činu. Jak se zástupci pravice k zatykači dostali, není jasné. Tvrdí, že jim ho někdo "zprostředkoval". K dispozici ho měli přinejmenším státní zastupitelství, soud, policie a obhájci.

Saské úřady kvůli tomu čelí na sociálních sítích tvrdé kritice. "Jak je možné, že (hnutí) Pro Chemnitz někdo přihraje zatykače? A kdo? Je moje spolková země už banánovou republikou?" ptal se na Twitteru jistý Benjamin Göhler. Saské ministerstvo vnitra mu odpovědělo, že o případu informovalo ministerstvo spravedlnosti. "Odkud ty obrázky pocházejí, je pro nás v tuto chvíli nepochopitelné," podotklo ministerstvo vnitra.

Úřady spolkové země sousedící s Českem jsou často terčem kritiky kvůli údajné náklonnosti nebo alespoň shovívavosti k pravicovým radikálům. Vedle dění v Chemnitzu, kde část radikálů napadala přistěhovalce a policie tomu nedokázala zabránit, šlo v poslední době především o postup policistů na demonstraci v Drážďanech proti kancléřce Angele Merkelové (CDU). Na ní policie 45 minut nenechala pracovat štáb veřejnoprávní televize ZDF, když opakovaně kontrolovala jeho dokumenty. Později se navíc ukázalo, že demonstrant, na jehož popud tak učinila, je zaměstnancem saského zemského kriminálního úřadu (LKA).

Další potenciální potíže pro saské úřady může představovat na sobotu naplánovaný protestní pochod, který v Chemnitzu organizují Pegida spolu s AfD. Chtějí na něm podle svého prohlášení truchlit za zavražděného Daniela H. a všechny oběti "nucené multikulturalizace" Německa.

Počínání radikálů v Chemnitzu už odsoudili prakticky všichni němečtí vrcholní politici. Ve středu se k nim přidal vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. "Vidět, co se v Sasku stalo, je skutečně šokující," řekl v Ženevě. Politici se podle něj musí tomuto dění jasně postavit.

Video: Vražda Němce u českých hranic zažehla nepokoje

Vražda Němce u českých hranic zažehla nepokoje v Chemnitzu, demonstranti útočí na cizince | Video: @OnlineMagazin, @AZeckenbiss
 

Právě se děje

Další zprávy