Damašek - Konflikty mezi demonstranty a vládními silami si během pátku vyžádaly možná přes 50 životů. Syrská větev mezinárodní Observatoře lidských práv oznámila, že bylo zabito nejméně 48 civilistů. Vláda hlásila sedm zabitých vojáků a policistů a další dva vojáci byli podle ní uneseni.
Desetitísíce Syřanů demonstrují po celé zemi, žádají odstoupení prezidenta Bašára Asada a vyjadřují podporu povstaleckému městu Dará, které je od pondělí odříznuto syrskými bezpečnostními silami od okolního světa.
K masovým demonstracím vyzývali v pátek i radikální islamisté z Muslimského bratrstva.
Je to poprvé od začátku nepokojů v Sýrii, kdy Muslimské bratrstvo vydalo takovou výzvu. Protesty proti režimu prezidenta Bašára trvají již šest týdnů a jejich centrem je právě jihosyrské Dará.
Demonstrace probíhají v městech Homs, Hamá, v Latákíji i na dalších místech. V Damašku vyšlo do ulic deset tisíc lidí, což je nejvíc za celou dobu nepokojů.
Vojáci v Dará stříleli do lidí, kteří po tisících přicházeli do tohoto města, aby podpořili jeho obyvatele. Syrská státní tisková agentura mezitím vydala zprávu, že "ozbrojená teroristická skupina" v pátek v Dará zaútočila na opěrný bod syrské armády, zabila čtyři vojáky a dva unesla.
V pondělí vjely do tohoto města tanky 4. mechanizované brigády, které velí Bašárův bratr Mahír.
Dará se 120 000 obyvateli je již delší dobu zcela nepřístupné, neteče v něm, voda, nejde elektrický proud ani telefony, lidem docházejí základní potraviny.
Snipeři a příslušníci tajné policie podle obyvatel města zabili od pondělí nejméně 50 osob, mezi nimi i děti.
Pátek má být v muslimském světě dnem klidu a modliteb, v arabských zemích je však také největší příležitostí k protestním shromážděním. Minulý pátek syrské bezpečnostní síly postřílely v celé zemi na 120 demonstrantů.
Od 18. března, kdy v Sýrii nepokoje začaly, zahynulo již nejméně 500 osob, tento počet není ale možné ověřit z nezávislých zdrojů.
Syrský režim v pátek v obavě, že by se demonstrace mohly přelít i do hlavního města, zablokoval přístupové cesty do Damašku, aby do jeho centrálních částí nemohli přicházet demonstranté z předměstí a okolních venkovských oblastí.
Podle agentury Reuters patrolují na okružní silnici kolem Damašku Republikánské gardy v armádních vozidlech s kulomety.
EU jedná o sankcích proti Sýrii
Muslimské bratrstvo vedlo v roce 1982 vzpouru v městě Hamá proti Bašárovu otci Háfízu Asadovi, který tuto revoltu ale nemilosrdně rozdrtil.
Jeho vojáci tehdy pobili v Hamá 10 000 lidí, podle některých odhadů však bylo obětí až 30 000. Vedení Muslimského bratrstva je od té doby v exilu.
Stejně nemilosrdný postup by chtěl v Dará použít podle listu The Financial Times i Bašárův bratr Mahír, velitel 4. mechanizované brigády, složené z fanatických stoupenců režimu.
Podle Finacial Times je ale syrské vedení v názoru na to, jaký zvolit proti demonstrantům postup, rozděleno.
Velvyslanci členských zemí Evropské unie mezitím zahájili v pátek v Bruselu jednání o případném uvalení sankcí na syrský režim kvůli násilnému potlačování demokratizačního hnutí v zemi.
Sankce by mohly zahrnovat zmrazení účtů prezidenta Bašára, členů jeho rodiny a klíčových představitelů syrské vlády a zastavení finanční pomoci Sýrii.
Británie, Francie a Německo vyzývají šéfku unijní diplomacie Catherine Ashtonovou, aby sestavila seznam opatření, která by EU měla přijmout na protest proti postupu syrského režimu.