Sýrii čeká další vlna protestů, mrtvých je už přes 300

ČTK ČTK
24. 4. 2011 14:45
Syřané pokračují v pohřbech obětí. Masové zabíjení odsoudily USA i Evropská unie
Foto: Reuters

Damašek - Syřané pokračují v pohřbech obětí policejních represí vůči demonstrantům z uplynulých dvou dnů a chystají se na další masové protesty proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Neustávající demonstrace syrské vedení označuje za útoky zločineckých band na vládní bezpečnostní síly. Podle ochránců lidských práv v posledních dnech probíhá zatýkání prodemokratických aktivistů a pokojných demonstrantů.

Mezinárodní komise právníků žádá, aby represe a zabíjení demonstrantů v Sýrii byly vyšetřeny.

O "desítkách zatčení" v různých syrských městech během pátku informovala Syrská organizace pro sledování lidských práv se sídlem v Londýně.

Podle agentury AFP tato organizace v prohlášení odsuzuje "pokračující politiku svévolného zatýkání velkého počtu odpůrců režimu, obhájců demokracie a pokojných demonstrantů navzdory zrušení výjimečného stavu" a vyzývá "k nezávislému vyšetření případů zabíjení při demonstracích".

Svědci vypovídající o policejních raziích rovněž uvádějí, že silnice vedoucí k "horkým sektorům" v Damašku a okolí jsou v noci uzavřené. Na zřízených stanovištích jsou kontrolovány osobní doklady a do oblastí masových protestů je prý vstup povolen jen tamním rezidentům.

Při brutálním potlačování demonstrací v mnoha syrských městech bylo v pátek zabito 112 osob, při sobotních pohřbech některých z nich a průvodních masových demonstracích se pak stalo obětí policejní ostré střelby dalších 13 lidí. Od 15. března, kdy protivládní nepokoje začaly, přišlo podle Amnesty International v Sýrii o život více než 310 lidí.

Násilnosti v této zemi v pátek odsoudily USA, prezident Barack Obama vyzval vládu v Damašku k ukončení násilí vůči demonstrantům. V sobotu se ke kritice přidaly EU, Rusko, Francie, Německo a Řecko.

Syrské vedení jejich kritiku odmítá a prezentuje protirežimní protesty jako řádění zločineckých band. Jedna taková podle nedělní zprávy státní agentury SANA údajně zaútočila v sobotu v provincii Dará na armádní oddíl a pět vládních vojáků zabila. Vojáci údajně střelbu opětovali a zastřelili dva ozbrojené útočníky.

Podle významné skupiny právníků musí Rada bezpečnosti OSN zahájit vyšetřování "masového zabíjení" páchaného syrskými bezpečnostními silami, které by se mohlo oprávněně stát předmětem stíhání před Mezinárodním trestním soudem.

"Syrské bezpečnostní síly, včetně příslušníků prezidentské gardy a provládních milicí," nesou vinu za smrt více než 330 lidí za pět týdnů protestů, citovala agentura Reuters z nedělního prohlášení Mezinárodní komise právníků (ICJ).

Tato nevládní organizace se sídlem v Ženevě sdružuje 52 prominentních právníků z celého světa, kteří se ve svých tvrzeních odvolávají na údaje od své sítě právníků, obhájců lidských práv a skupin aktivistů v Sýrii. Ti prý poskytli jména většiny obětí policejní represe.

Rada bezpečnosti OSN musí chránit pokojné demonstranty před nezákonným zabíjením. "Ti, kdo nařídili a provedli tyto útoky, včetně těch, kdo stříleli ostrými náboji do davů, musejí být pohnáni k trestní odpovědnosti," řekl podle agentury Reuters generální tajemník ICJ Wilder Tayler.

 

Právě se děje

Další zprávy