Czech veterans group advised not to visit Ukraine's Odessa

Jan Gazdík Jan Gazdík, Ivan Eckhardt
4. 4. 2014 13:20
Czech veterans organization will visit Ukraine's Odessa next week to commemorate 70th anniversary of city's liberation from Nazi occupation. Ukraine's military museums head asks them to stay home
Czechoslovak Legionaries Association official Radim Chrast
Czechoslovak Legionaries Association official Radim Chrast | Foto: archiv Radima Chrásta

Prague, Odessa - Almost one hundred Czechs will visit the southern Ukrainian city of Odessa next week to commemorate the 70th anniversary of the city's liberation from Nazi rule by Soviet troops. The visit is organized by Czechoslovak Legionaries Association official Radim Chrast. The group will travel in two buses.

Some 180 Czechoslovak fighters from the Odessa resistance movement assisted in the 1944 liberation of the city.

Reporter: Occupation of Crimea “wake up call” for Europe

Czech president: Russia exploited Ukraine's weakness

Because of the ongoing insecurity and political tensions in Ukraine, Chrast has been advised by his friends not to go. Even Czech ambassador to Ukraine Ivan Pucoch is against the idea. “I know Radim well, so I know that when he bites, he does not let go easily.” Chrast helped the embassy organize last year's reenactment of the Battle of Sokolovo and the liberation of Kiev. “This time, it is quite different. The current situation in Ukraine does not allow us to organize anything similar, so we canceled the planned reenactment of the Battle of Odessa,” said the ambassador.

The Ukrainian Defense Ministry's military museums head Vladimir Taranec asked Chrast to stay home - for the sake of his own safety. Chrast declined, but promised that his group would not wear their military uniforms. This will make it less likely that the group's presence will be seen as a provocation, said Tatranec.

“Odessa is Russia's target”

The official says that the current situation in Odessa is tense. “Sport team buses we know nothing about are arriving there. There is an increasing number of provocations by Russia, which is creating discontent with the government in Kiev. Why? After it occupied Crimea, Moscow is now fixing its eyes on Odessa. It is its target now. So any action can be seen as a provocation,” said Taranec. He also advised the Czech group to carry Ukrainian flags.

Chrast himself, who visited Kiev in January this year during protests, does not consider the trip too risky.

The Czechoslovak Legionaries Association is a civic association of Czechoslovak and Czech veterans and their family members and supporters. It was founded in 1921 by members of the Czechoslovak Legions.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 7 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy