Czech veterans group advised not to visit Ukraine's Odessa

Czech veterans organization will visit Ukraine's Odessa next week to commemorate 70th anniversary of city's liberation from Nazi occupation. Ukraine's military museums head asks them to stay home
Czechoslovak Legionaries Association official Radim Chrast
Czechoslovak Legionaries Association official Radim Chrast | Foto: archiv Radima Chrásta

Prague, Odessa - Almost one hundred Czechs will visit the southern Ukrainian city of Odessa next week to commemorate the 70th anniversary of the city's liberation from Nazi rule by Soviet troops. The visit is organized by Czechoslovak Legionaries Association official Radim Chrast. The group will travel in two buses.

Some 180 Czechoslovak fighters from the Odessa resistance movement assisted in the 1944 liberation of the city.

Reporter: Occupation of Crimea “wake up call” for Europe

Czech president: Russia exploited Ukraine's weakness

Because of the ongoing insecurity and political tensions in Ukraine, Chrast has been advised by his friends not to go. Even Czech ambassador to Ukraine Ivan Pucoch is against the idea. “I know Radim well, so I know that when he bites, he does not let go easily.” Chrast helped the embassy organize last year's reenactment of the Battle of Sokolovo and the liberation of Kiev. “This time, it is quite different. The current situation in Ukraine does not allow us to organize anything similar, so we canceled the planned reenactment of the Battle of Odessa,” said the ambassador.

The Ukrainian Defense Ministry's military museums head Vladimir Taranec asked Chrast to stay home - for the sake of his own safety. Chrast declined, but promised that his group would not wear their military uniforms. This will make it less likely that the group's presence will be seen as a provocation, said Tatranec.

“Odessa is Russia's target”

The official says that the current situation in Odessa is tense. “Sport team buses we know nothing about are arriving there. There is an increasing number of provocations by Russia, which is creating discontent with the government in Kiev. Why? After it occupied Crimea, Moscow is now fixing its eyes on Odessa. It is its target now. So any action can be seen as a provocation,” said Taranec. He also advised the Czech group to carry Ukrainian flags.

Chrast himself, who visited Kiev in January this year during protests, does not consider the trip too risky.

The Czechoslovak Legionaries Association is a civic association of Czechoslovak and Czech veterans and their family members and supporters. It was founded in 1921 by members of the Czechoslovak Legions.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 58 minutami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy