Czech president: Russia exploited Ukraine's weakness

Vojtěch Marek Martina Machová Vojtěch Marek, Martina Machová, Ivan Eckhardt
21. 3. 2014 22:54
Russia cold-bloodedly exploited weakness of Ukrainian government and unfortunate language law, said Czech President Milos Zeman
Czech President Milos Zeman | Video: Vojtěch Marek

Prague - “Russia cold-bloodedly exploited the weakness of Ukraine, the weakness of the Ukrainian government, especially the unfortunate move of the language law, because only an idiot can ban a third of the population from using the native language,” said Czech President Milos Zeman in an interview with Aktualne.cz about the current situation in Crimea.

The Czech Republic should work with the European Union to help Ukraine. “Our task is to make Ukraine stronger, that's why I welcome the forthcoming signature of the association treaty between Ukraine and the European Union, because it is the only way of how Ukraine can be an equal partner to Russia,” said Zeman.

Czech President: Europe needs its own army ASAP

Czech Senate speaker cancels Moscow visit on Crimea threats

“Crimea is sort of unique, historically and because of its linguistic composition. No part (of Ukraine) has such a high proportion of Russian speaking population as Crimea, and historically, Crimea never formed part of Ukraine until (Soviet leader Nikita) Khrushchev gave it to Ukraine in the year 1954. So the geopolitical situation is a bit different there.”

“I think that if Russia is reasonable, it will not try to create more conflicts in Eastern Ukraine. And, in order to have a really strong and competent government, Ukraine would benefit from getting rid of fascist extremists and adopting a federal system,” the president also said.

According to the president, Crimea is lost to Ukraine in the short term.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 38 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy