Reporter: Occupation of Crimea “wake up call” for Europe

Jan Gazdík Jan Gazdík, Ivan Eckhardt
26. 3. 2014 14:49
Czech Television's Eastern European correspondent: I was shocked by Russian "propaganda" and revival of "Soviet mentality" in Crimea
Josef Pazderka
Josef Pazderka | Foto: Česká televize

Warsaw/Prague - “The arrival of the Soviet mentality in a new form, which I witnessed in Crimea, scared me. I was very worried by all this. It has affected me more than anything else in my life,” said Josef Pazderka, a long-term Eastern European correspondent for state-run Czech Television, in an interview with Aktualne.cz.

“I am traumatized the most by my experiences from Crimea. Not because we were in immediate danger. I realized how much people can be influenced by fanatical propaganda... It worked along the lines of the old Soviet model: either you agree with us and are our friend, or, as they say, you are a vrag (enemy),” said Pazderka, who has been posted in Ukraine and Russia, and currently is in Poland.

Czech president: Russia exploited Ukraine's weakness

Czech Senate speaker cancels Moscow visit on Crimea threats

“I was working in an atmosphere when Ukrainian journalists who arrived in Crimea to observe the referendum started to disappear, or some groups of thugs forced their way into the apartments of people who were eventually taken to unknown locations. And I was not able to help these people – this was what frustrated me the most.”

“Some Czech politicians are very well informed about Ukraine, for example Czech EU Commissioner Stefan Fule, and there are also those who only follow some propaganda. They often comment on things they do not understand.”

“Sometimes I think that we Czechs have forgotten that democracy has a price and is not for free. In this respect, Poles have progressed much more than Czechs. They watch Russia and the eastern world much more closely and attentively... Poles have always considered themselves the European Union's 'night guard' towards the East. They are aware of their position and vulnerability, more than Czechs are. And this is connected to relatively big investments into the military, and how they relate to armed forces and their own security.”

“I only hope that this alarming and urgent Ukrainian 'wake up call' will shake Europe, will make it realize that security is not for free. That it is not possible to have the cheapest things, the cheapest gas and energy, and at the same time not to lose one's own security.”

“The occupation of Crimea will hopefully remind us that the armed forces have their importance, that we cannot just cut their expenses all the time. It is no longer a secret that NATO is starting to consider the Czech Republic a 'fare dodger' who does not invest into its own and thus common security.”

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy