Mrazivé Spojené státy, hořící Austrálie. Extrémy hrozí i v Česku, říká klimatolog

Jana Václavíková Jana Václavíková
1. 2. 2019 19:19
Dvě strany světa, dva extrémy. Spojené státy v posledních dnech zasáhl rekordní mráz, teploty klesají až k minus 40 stupňům. Austrálii naopak svírá obrovské čtyřicetistupňové vedro.
Horko, požáry a povodně. Austrálii sužuje nejteplejší leden v historii | Video: Reuters

Tak dlouhé sucho farmář Wayne Dunford z australského státu Nový Jižní Wales za padesát let nepamatuje. Nyní začíná už osmnáctý měsíc, kdy musí dokrmovat zvířata. Trávu, kterou běžně spásají, nahradila vyprahlá zem.

"Otočíte se kolem a přes prach nevidíte na druhou stranu výběhu pro koně. K tomu navíc to vedro," říká Dunford pro CNN. Nyní se zároveň obává, že kvůli suchu nebude moci zasadit plodiny na další sezónu.

Nový Jižní Wales není jedinou suchou oblastí v Austrálii. Vlna veder, která dosáhla svého vrcholu, zasáhla celou zemi. Podle prohlášení, které v pátek vydal Úřadu pro meteorologii, byl leden vůbec nejteplejším měsícem za dobu měření.

"Viděli jsme, že vlny veder ovlivňují velkou část státu po většinu měsíce. Rekordní byl leden v obou ukazatelích - v délce i v jednotlivých denních extrémech," popsal klimatolog Andrew Watkins. Rekordní teplota 46,6 stupně byla druhou vůbec nejvyšší tam naměřenou teplotou vůbec. O sedm desetin ji předčila jen teplota z roku 1939.

Podle Radima Tolasze z Českého hydrometeorologického ústavu za počasím v Austrálii může být klimatická změna. "To, že v Austrálii na vrcholu léta dosahují teploty 40 stupňů, je v posledních deseti až patnácti letech úplně běžné," říká a dodává, že podobné extrémní teploty zasahují už i Česko. "Něco podobného se u nás stalo v srpnu 2015, kdy bylo osm dní za sebou nad 37 stupňů a už teplotu nad 30 stupňů považujeme za teplou vlnu. Je to srovnatelné s tím, co se děje v Austrálii," dodává.

Požáry a miliony mrtvých zvířat

V déšť doufají nejen australští farmáři, ale také hasiči bojující přibližně se 40 požáry na rozloze 178 tisíc hektarů, které se rozhořely na ostrově Tasmánie. O domov přišlo šest rodin a náčelník hasičů Chris Arnol obyvatele vyzval k opatrnosti. "Víme, že následující dny budou výzvou. Vyzýváme lidi v oblastech zasažených ohněm, aby si dobře rozmysleli, zda zůstanou a ochrání se, nebo zda odejdou," uvedl ve středu podle britského listu The Guardian tasmánský premiér Will Hodgman a dodal, že situace se může zhoršit.

Vysoké teploty v Austrálii za sebou už nechaly tisíce zvířecích obětí. Na severu země uhynuly na dehydrataci a podvýživu čtyři desítky divokých koní, dalších padesát bylo před jistou smrtí zachráněno místní komunitou. Nalezeny byly i dva tisíce mrtvých kaloňů i ryb.

Zmrzlé Spojené státy

S opačným problémem se v posledních dnech potýkají Spojené státy, kde kvůli proudění arktického vzduchu zuří hluboké mrazy. Podle meteorologa Tolasze je tento jev normální a objevuje se přibližně jednou za dva roky. "Je to běžné, mimořádný vpád byl loni, kdy dosahoval až na Floridu," podotýká klimatolog.

Letošní mrazivé počasí zasáhlo až 216 milionů obyvatel Spojených států s teplotami hluboko pod bodem mrazu. BBC uvedla, že počet mrtvých v důsledku mrazů stoupl na jednadvacet.

Jedno z nejvíce zasažených měst je International Falls na severu USA, kde teplota klesla až na minus 48 stupňů Celsia. Mrazy sevřely Chicago, třetí nejlidnatější město země. Tady je podle televize CNN větší zima než na Antarktidě.

"Běžně se tu normální Středoevropan musí oblékat tak, že nosí termoprádlo, podvlíkačky pod běžné oblečení. Koupit péřový kabát byla nutnost, je to taková místní uniforma. K výbavě patří i vlněné ponožky a dvoje rukavice," popsala deníku Aktuálně.cz vysokoškolská pedagožka Lenka Hrbková, která v Chicagu pracuje.

"Nemůžete chodit po venku, venčit psy, chodit na nákupy. Kromě škol, univerzit, různých veřejných institucí jsou zavřené služby - restaurace, kavárny, obchody, fitness centra, jógová studia a tak dále. Navíc je celkem zima i v některých domech, které nejsou zrovna nejlíp zateplené - já mám například už namrzlá okna a parapety i zevnitř," shrnuje situaci Hrbková.

Radim Tolasz uvádí, že podobné mrazy mohou nastat i v Česku, byť je to méně pravděpodobné. "Teoreticky se to stát může. V Evropě to tak běžné není, tady máme výhodu Golfského proudu. Proto ve stejných zeměpisných šířkách je v Evropě podstatně tepleji než v Americe," doplňuje klimatolog.

Video: Chicago sevřel mráz větší než na obou pólech

Státy Wisconsin, Michigan a Illinois na americkém Středozápadě vyhlásily kvůli extrémním mrazům stav nouze. V Chicagu bylo chladněji než na pólech. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy