Čtyři maskovaní útočníci postřelili v jihošvédském Malmö čtyři lidi. Jeden je v kritickém stavu

ČTK ČTK
26. 9. 2016 8:49
Švédská policie pátrá po útočnících, kteří v neděli večer postřelili čtyři lidi. Jeden ze zraněných je v kritickém stavu. Útok se odehrál ve městě Malmö na jihu Švédska. Útočníci nejdříve pronásledovali na skútrech auto, a když jeho řidič narazil do stromu, začali po nich střílet automatickými zbraněmi. Poté střelci ujeli. Místem střelby poté otřásla i exploze, příčina však zatím není známá.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Malmö (Švédsko) – Čtyři lidé utrpěli v neděli večer zranění při střelbě v centru jihošvédského města Malmö. Jeden z nich byl zasažen do hlavy a je v kritickém stavu. Útočníkům se podařilo uniknout na skútrech a policie po nich pátrá, informovala agentura AFP. Oblastí nedaleko místa střelby pak otřásl silný výbuch, jeho příčinu ale zatím média neznají.

Několik svědků švédskému tisku řeklo, že v centru Malmö došlo v neděli kolem 19:00 SELČ k honičce, při níž dva skútry pronásledovaly automobil se čtyřmi lidmi. Auto narazilo do stromu a útočníci jedoucí na skútrech, všichni s maskovanými obličeji, na vůz zahájili palbu. "Stříleli z automatických zbraní," prohlásil jeden z očitých svědků. Útočníci prý vypálili asi 20 ran.

Tři zraněné odvezli do nemocnic místní obyvatelé. Těžce zraněného dopravila do nemocnice sanitka.

"Útočníkům se podařilo uniknout na skútrech. Policie případ vyšetřuje jako pokus o vraždu. Žádní podezřelí zatím nebyli zadrženi," uvedla policie v prohlášení.

Krátce po 20:30 SELČ byla v Malmö nedaleko místa střelby slyšet silná exploze. Policie zatím nesdělila, co bylo její příčinou.

Švédsko je převážně klidná, bezpečná země s nízkou zločinností, policie ale má problémy se zvládáním násilností v některých chudších čtvrtích velkých měst, jako je Stockholm, Göteborg a Malmö. V posledních letech zde opakovaně dochází k přestřelkám, granátovým a také žhářským útokům, při nichž shořely desítky aut, napsala agentura AFP.

Koncem srpna bylo osmileté dítě zabito při granátovém útoku v Göteborgu. V Malmö byl před dvěma měsíci při přestřelce v nákupním centru zraněn jeden muž. Řada zločinů v Malmö souvisí s vyřizováním účtů mezi zločineckými gangy, po sérii teroristických atentátů v jiných evropských zemích však rostou obavy i z útoků islamistů.

 

Právě se děje

Další zprávy