Pachatel dvojí vraždy ve Švédsku měl být brzy deportován

ČTK ČTK
12. 8. 2015 22:15
Pracovníci migračního úřadu sdělili, že pětatřicetiletý Eritrejec, který žil v azylovém centru, s úředníky v pondělí jednal několik hodin, než později zaútočil nožem na zákazníky.
Policie před obchodním domem, kde se stala vražda.
Policie před obchodním domem, kde se stala vražda. | Foto: Reuters

Stockholm - Hlavní podezřelý z pondělní vraždy dvou lidí v obchodním domě IKEA ve švédském městě Västeraas měl být ze země brzy deportován, v červenci mu totiž byla zamítnuta žádost o povolení k pobytu. Podle agentury AP o tom ve středu informovali migrační úředníci.

Pracovníci migračního úřadu sdělili, že pětatřicetiletý Eritrejec, který žil v azylovém centru, s úředníky v pondělí jednal několik hodin, než později zaútočil nožem na zákazníky v obchodním domě IKEA. Zabil osmadvacetiletého Švéda a jeho pětapadesátiletou matku.

Mluvčí úřadu Johanna Mahlenová podle AP sdělila, že úředníci podezřelému žádost o povolení k pobytu už odmítli dvakrát od chvíle, kdy v roce 2013 přicestoval do Švédska z Itálie, kde se živil jako rybář. Podrobnosti však sdělit odmítla.

Útok byl spáchán v době, kdy se Evropa potýká s velkým migračním problémem. Desítky tisíc lidí utíkají před válečnými konflikty v Sýrii, Iráku a v Afghánistánu a další hlavně před chudobou ze severu Afriky. Mnozí připlouvají do Itálie a následně pokračují do bohatších zemí Evropské unie, jako jsou Německo a Švédsko. Druhá hlavní cesta vede do EU přes Balkán a Maďarsko.

Policie ve Västeraas zatím tvrdí, že jí není motiv vražedného útoku znám. Čeká se prý na výslech hlavního podezřelého, který je nyní s vážnými, ale blíže neupřesněnými zraněními v nemocnici, kde podstoupil operaci. Policisté zadrželi v souvislosti se zločinem ještě druhého muže, třiadvacetiletého Eritrejce, který ale tvrdí, že s útokem nemá nic společného.

 

Právě se děje

Další zprávy