Čtvrtině savců hrozí zánik, varuje Červený seznam

gaz
6. 10. 2008 17:40
IUCN: Proti environmentální krizi není ta ekonomická ničím
Tygr sumaterský, jeden z ohrožených druhů
Tygr sumaterský, jeden z ohrožených druhů | Foto: REUTERS/Darren Whiteside

Gland (Švýcarsko) - Polovina ze všech druhů světových savců ubývá a téměř čtvrtině z nich hrozí vyhubení. Vyplývá to z každoročně publikovaného Červeného seznamu ohrožených druhů IUCN, o kterém informovala stanice BBC.

Nejvíce může podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) za úbytek savců ztráta přirozeného prostředí, zejména odlesňování. Vůbec nejohroženější jsou nyní asijští primáti.

"Během našeho života mohou být ztraceny stovky druhů v důsledku našich vlastních činů," prohlásila ředitelka IUCN Julia Marton-Lefévrová.

"Musíme nyní vymezit jasné budoucí cíle, abychom tento trend zvrátili a zajistili, že naším setrvalým dědictvím nebude zničeno mnoho našich nejbližších příbuzných."

Organizace zdůrazňuje, že v porovnání s krizí životního prostředí jsou současné svízele finančního sektoru nepatrným problémem.

"Finanční krize není v porovnání s environmentální krizí ničím," řekl BBC Jean-Christophe Vie z programu na ochranu druhů IUCN. "Dotkne se to malého počtu lidí, zatímco krize biodiverzity ovlivní celý svět."

Slon africký je jedním ze zvířat, které bylo z kategorie vysoce ohrožených naopak vyškrtnuto
Slon africký je jedním ze zvířat, které bylo z kategorie vysoce ohrožených naopak vyškrtnuto | Foto: Pavel Baroch

Organizace sledovala 5487 druhů savců a zjistila, že 1411 z nich je v současné době ohroženo vyhubením. Tento odhad je však údajně ještě optimistický, protože v osmi stech případech není k dispozici dostatečné množství informací. Skutečné číslo se může blížit až třetině.

K nejrychlejšímu úbytku druhů v budoucnu dojde tam, kde rychle narůstá lidská populace a kde se zároveň rozvíjí konzumní společnost. Tedy v Jižní a Jihovýchodní Asii.

Jako vůbec nejohroženější skupina živočichů byli identifikováni obojživelníci, kterých je ohrožena třetina.

 

Právě se děje

Další zprávy