Mnichov - Dostat třetinu hlasů ve volbách je pro demokratickou stranu obvykle úspěch. Ne však pro bavorskou Křesťansko-sociální unii (CSU).
V Bavorsku vládne nepřetržitě od roku 1957. Je zvyklá jasně vyhrávat, mít sama většinu. Zvítězí pravděpodobně i v nedělních volbách do zemského sněmu, většina to ale tentokrát nebude.
Předvolební průzkumy předpovídají CSU přibližně 33 až 35 procent hlasů. Přitom ještě v roce 2013 získala téměř 48 procent hlasů, o deset let dříve dokonce přes 60 procent.
Bavorsko se ale změnilo. CSU, která je partnerskou stranou křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové, není tak populární jako dříve hned z několika důvodů.
Povinné kříže ve školách
Část hlasů straně odčerpává krajně pravicová a protiimigrantská Alternativa pro Německo (AfD). CSU se pokoušela čelit jejímu vzestupu přitvrzením migrační politiky. Bývalý bavorský premiér a stále ještě předseda CSU Horst Seehofer kritizoval Merkelovou za přílišné otevření hranic a i nyní jako ministr vnitra prosazuje omezit počet přicházejících žadatelů o azyl.
Prosadil vytvoření bavorské policie a v zájmu posílení bavorské identity také zavěšení křížů na zdech ve školních třídách.
Nezdá se však, že by to na Bavory učinilo velký dojem. Naopak, někteří bývalí voliči CSU se teď chystají dát svůj hlas Zeleným, kterým průzkumy dávají šanci poprvé v historii Bavorska překonat hranici deseti procent.
"Řada voličů nám říká, že to, jak se teď CSU chová, ten jazyk, stanovení povinnosti mít kříže na budovách, že to není jejich Bavorsko," cituje ČTK volební lídryni Zelených Katharinu Schulzeovou.
Místo, kam se Němci stěhují
V řadách členů Křesťansko-sociální unie Bavorska jako by už dopředu začala bitva o to, kdo za nejhorší výsledek za více než půl století může. Bavorský premiér Markus Söder prohlásil, že voličům se nelíbí koalice CSU se sociálními demokraty (SPD) a kancléřkou Merkelovou na federální úrovni v Berlíně. Nepřímo tak naznačil, že vinu za propad nese Seehofer.
Ten to odmítl v rozhovoru pro německý list Süddeutsche Zeitung. "Nijak jsem nezasahoval do bavorské předvolební kampaně. Za tu je odpovědný premiér," řekl Seehofer.
Dvě třetiny Bavorů se domnívají, že Seehofer by měl rezignovat, pokud CSU klesne pod 35 procent hlasů. Průzkum zveřejnil list Augsburger Allgemeine.
Třináctimilionové Bavorsko přitom patří k ekonomicky nejúspěšnějším spolkovým zemím. Nezaměstnanost je nižší než tři procenta, je zde nejvíce patentů v Německu, daří se tu start-upům a novým technologiím. Média někdy označují Bavorsko za evropské Silicon Valley.
Němci z jiných spolkových zemí se stále stěhují do Bavorska za prací a novými příležitostmi. Tomuto faktu dokonce bývalý bavorský premiér Edmund Stoiber přičítá podíl na propadu CSU.
"V uplynulých letech nastal kvůli našemu hospodářskému úspěchu nebývalý příliv obyvatel do Bavorska. Ze všech částí Německa k nám v posledních deseti letech přišel více než milion lidí. A ne každý z nich může vědět, jak velký podíl na úspěchu Bavorska má CSU," řekl Stoiber, který je čestným předsedou strany. Na rozdíl od Seehofera ho po volbách určitě nikdo nebude vybízet k rezignaci.