Costa Concordia zakončila v Janově svou poslední plavbu

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 7. 2014 18:06
Složitý přistávací manévr vraku lodi v janovském přístavu sledoval také italský premiér Matteo Renzi.
Loď při své definitivně poslední cestě dorazí do přístavu včas.
Loď při své definitivně poslední cestě dorazí do přístavu včas. | Foto: Reuters

Janov - Vrak výletní lodě Costa Concordia v neděli odpoledne úspěšně zakotvil v Janově, kde bude později sešrotován. Závěrečný složitý přistávací manévr, který trval několik hodin, s ním podle agentury DPA provedlo osm remorkérů.

Přistání sledovaly stovky lidí, včetně premiéra Mattea Renziho. Loď doprovázená desítkou dalších plavidel k přístavu dorazila už v ranních hodinách.

Na palubu Costy Concordie po připlutí k Janovu vstoupili lodivodi, včetně tamního hlavního lodivoda Giovanniho Letticha. Ten koordinoval manévr vplutí vraku do přístavu Voltri a jeho zakotvení poblíž loděnice Sestri Ponente, v níž byla loď postavena za 450 milionů eur (asi 12,4 miliardy korun) a v roce 2005 spuštěna na vodu. Lettich byl na palubě i při tehdejší slavnosti.

Vrak výletního kolosu se na svou poslední plavbu vydal ve středu od ostrova Giglio, kde Costa Concordia před více než dvěma lety ztroskotala. Konvoj, který tvořily remorkéry a také desítka doprovodných plavidel, urazil 350 kilometrů do Janova bez větších problémů.

Před přístavem se vlečné lodě od trosky plavidla oddělily a nahradilo je osm přístavních remorkérů, které potom vrak bezpečně dostaly na určené místo u doků.

"Je to jako manévrovat s nákladním autem, které má zatažené brzdy. Je třeba velké síly a opatrnosti," vysvětlil podle DPA Giovanni Calvelli z janovské pobřežní stráže. "Ta loď nemá žádné motory a především ji brzdí 30 plovacích nádrží, kvůli nimž je značně nepohyblivá," dodal. Tyto plovací nádrže naplněné vzduchem umožnily zvednout vrak v Gigliu a narovnat, aby se mohl vydat na plavbu do Janova.

Pro janovský přístav je Costa Concordia požehnáním, napsala agentura DPA. Sešrotování trosek totiž potrvá dva roky a bude na něm pracovat tisícovka dělníků. Recyklováno má být 80 procent materiálu.

Costa Concordia ztroskotala s více než 4200 lidmi na palubě u toskánského ostrova Giglio v lednu 2012. Příliš se přiblížila ke břehu, narazila na útes a začala nabírat vodu. Při neštěstí zahynulo 32 lidí.

Ve městě Grosseto nyní probíhá proces s kapitánem výletní lodi Franceskem Schettinem, který je podle prokuratury za nehodu a smrt osob na palubě zodpovědný.

 

Právě se děje

Další zprávy