Ann Arbor - Už se vám někdy stalo, že jste si vzali kousek čokolády a ten vám zachutnal natolik, že jste během následující čtvrthodiny spořádali celou tabulku a jedli byste dál? Pak se nedivte, protože nejste jediní, komu se to stalo.
Čokoláda vyvolává totiž u člověka touhu sníst jí obrovské množství. Nejenom ona a nejenom u člověka. Může za to neuropeptid enkefalin, opioid, který je uložen v mozku a míše, přesněji v zadních míšních rozích a v šedé hmotě mozkové, a to v blízkosti tzv. Silviova kanálku.
V mozku generuje příkazy v podobě náhlých impulsů typu "Jez teď" a "Sněz toho víc". Upozorňují na to vědci z Michiganské univerzity v Ann Arboru, kteří prováděli nedávno pokusy na laboratorních krysách a výsledky svého výzkumu uveřejnili v časopise Current Biology.
Jsou přesvědčeni o tom, že neuropeptid vyvolává u obratlovců naprosto nekontrolovatelnou touhu po jistých druzích poživatin.
Během pokusů předložili laboratorním krysám velké množství čokoládových lentilek a pak pomocí čipů implantovaných do bazálních ganglií v centrální části mozku sledovali hladinu enkefalinu.
"Krysy začaly čokoládu okamžitě hltat a zároveň stoupla koncentrace enkefalinu v jejich mozku až o sto padesát procent," stojí ve zprávě týmu vedeného Alexadrou DiFeliceantoniovou. Když krysy přestaly žrát, klesla koncentrace neuropeptidu zpět k normálním hodnotám přibližně za čtyřicet minut.
U jiných signálních látek nezaznamenali vědci žádnou změnu.
V další části pokusu vstříkli vědci krysám do mozku malé množství enkefalinu a tentokrát hlodavci pozřeli dokonce dvojnásobné množství čokolády. Jedno zvíře sežralo během několika minut 17 gramů lentilek, což je totéž, jako by jich ve stejně krátké době snědl dospělý člověk 3,6 kilogramu.
"Je velmi pravděpodobné, že enkefalin vyvolává přehnané chutě nejenom u krys, ale také u člověka," tvrdí DiFeliceantoniová.
Neuropeptid nutí podobným způsobem obézní lidi, aby se přejídali, a drogově závislé, aby konzumovali narkotika.