EMA bude zkoumat Sputnik měsíce. Schválení je nejisté, dřívější ruské vakcíny varují

Martin Novák Martin Novák
5. 3. 2021 15:59
Evropská léková agentura (EMA) začala ve čtvrtek vyhodnocovat ruskou vakcínu Sputnik V. O její dodávky má zájem i český prezident Miloš Zeman, ministr zdravotnictví Jan Blatný trvá na tom, že preparát musí EMA schválit. Je preparát bezpečný? A jak dlouho bude vyhodnocování unijní agenturou trvat? Nabízíme odpovědi na otázky, které často zaznívají v souvislosti s ruskou vakcínou.
Palety se Sputnikem na letišti v Buenos Aires.
Palety se Sputnikem na letišti v Buenos Aires. | Foto: Reuters

Kde ruská vakcína vznikala?

Sputnik V vyvinulo Gamalejovo národní centrum pro epidemiologii a mikrobiologii v Moskvě. Ruské ministerstvo zdravotnictví ji zaregistrovalo loni 11. srpna. Očkování v Rusku začalo letos 18. ledna. Výrobu a distribuci vakcíny má na starosti Ruský fond přímých investic. Evropská léková agentura (EMA), která látky v unii schvaluje, zahájila hodnocení ruského preparátu tento čtvrtek.

Jaké jsou názory na bezpečnost Sputniku V?

Odborný vědecký časopis Lancet publikoval v únoru studii, podle níž je účinnost Sputniku 92 procent, což je na úrovni vakcín západoevropské či americké produkce.

Libor Grubhoffer, expert na vakcíny a šéf Biologického centra Akademie věd ČR, řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že k objektivnímu posouzení chybí data a zkušenosti s ruskými preparáty z minulosti nejsou dobré.

"Rusko mělo problémy s vakcínou proti klíšťové encefalitidě, která způsobovala lidem zdravotní potíže. Byla nedostatečně vyčištěná a způsobovala alergické reakce postihující řadu orgánů lidského těla. Ještě nebezpečnější byla sovětská vakcína proti vzteklině. Ta byla dokonce život ohrožující," uvedl Grubhoffer.

Je pravděpodobné, že Sputnik V EMA schválí?

Těžko předvídat. EMA teprve ve čtvrtek začala se zkoumáním ruské vakcíny. Žádost podala německá firma R-Pharm Germany.

EMA hodnotí, kontroluje a schvaluje všechny léky, které mají být použité v členských státech Evropské unie. Například zkoumá, jak se vakcína vyrábí, jestli si udržuje vysokou kvalitu, jak vypadá příbalový leták. Proces zahrnuje i možnost inspekce v místech, kde se látka vyrábí.

Proces schvalování předchozích západních vakcín proti nemoci covid-19, jako jsou ty od firem Moderna či Pfizer, trval dva až tři měsíce.

Může Česko zakoupit dávky ruské vakcíny, i když nebude schválená EMA?

Ano. Evropská komise to nezakazuje a nehrozí zemím, které to učiní, žádnými sankcemi. Stejně jako na Slovensku by musela o nákupu a použití vakcíny rozhodnout výjimka podepsaná ministrem zdravotnictví. Slovenský ministr Marek Krajčí ji podepsal, český ministr Jan Blatný to podle svých dosavadních slov učinit nehodlá.

Které země již nakoupily ruskou vakcínu nebo podepsaly smlouvu o jejím nákupu?

Z EU jen Maďarsko a Slovensko. Dále pak například Srbsko, Argentina, Írán, Mexiko, Egypt či Indie. Argentina nebo Mexiko si ale stěžují, že se dodávky zpožďují a dostaly méně, než bylo nasmlouváno.

Naopak Polsko a Ukrajina oznámily, že s ruskou vakcínou v žádném případě nepočítají. Brusel zatím neplánuje společný nákup Sputniku V pro všechny členské státy, potvrdil ve čtvrtek mluvčí Evropské komise.

Jaká je proočkovanost vakcínou Sputnik v samotném Rusku?

Jedna z nejnižších v Evropě. Podle serveru statista.com bylo k pátku 5. března naočkováno 3,76 procenta ruské populace. Nižší proočkovanost je v Evropě pouze v Lotyšsku a Bulharsku. Podle průzkumu sociologického centra Levada velká část Rusů očkování odmítá, protože buď nevěří ve vážnost nemoci covid-19, nebo nemají důvěru ve vakcínu.

Ve velkém Rusku je také problémem logistika, rozvoz vakcíny do vzdálených míst a její uchování v patřičných podmínkách a teplotě.

Video: Jak funguje ruská vakcína Sputnik V?

Jak funguje ruská vakcína Sputnik V | Video: Aktuálně.cz, Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy