O pasivitě některých českých zástupců v Evropském parlamentu svědčí statistika, kterou EP zveřejnil. Zahrnuje zhruba polovinu mandátu nynějšího parlamentu.
Rekordmani z České republiky
K "rekordmanům" patří i další stranický kolega zmiňovaných europoslanců Petr Duchoň, jenž se v plénu projevil dvakrát. Všichni tři patří do nejsilnější frakce Evropská lidová strana-Evropští demokraté (EPP-ED).
Z poslanců nových členských zemí nejčastěji v plénu mluvili Kypřané, Poláci a Malťané. Češi jsou na sedmém místě.
Nejméně je slyšet
-
Jaroslav Zvěřina 0
-
Eugenius Maldeikis
(Litva) 0 -
Jan Zahradil 1
-
Petr Duchoň 2
-
Katrin Saksová
(Estonsko) 2 -
Georgs Andrejevs (Lotyšsko) 3
-
Ginataras Didžiokas (Litva) 3
-
Antonio De Blasio (Maďarsko) 3
Nejčastěji v plénu vystoupil z Čechů Miroslav Ouzký (ODS, 177 vystoupení), ale valná většina jeho vystoupení byla technického rázu a vyplývala z funkce místopředsedy parlamentu, kterou do ledna zastával.
Záleží na velikosti klubu
Na aktivitu poslanců v plénu má vliv příslušnost k parlamentnímu klubu. Vedení EP rozděluje řečnickou dobu jednotlivým frakcím podle jejich velikosti a ve vedení frakce se pak dohaduje, kdo dostane příležitost vystoupit.
Paradoxně přitom mají větší šanci vystoupit poslanci z menších frakcí. Větší frakce mají sice více přiděleného času, ale ne přímo úměrně počtu poslanců.
Totéž platí i pro nezařazené poslance, kteří mají v případě zájmu větší možnost promluvit v plénu než třeba člen EPP-ED. To zčásti vysvětluje aktivitu komunistického poslance Jaromíra Kohlíčka (50 vystoupení) či nezařazené Jany Bobošíkové (31 vystoupení).
Další šancí promluvit jsou jednominutové projevy na úvod plenárních zasedání, o něž se poslanci hlásí zvednutím ruky. Předseda EP je rozděluje podle toho, na koho naposled došla řada.
Zviditelnit se dá i jinak
Statistiky z plenárního zasedání jsou nejviditelnějším ukazatelem poslanecké aktivity, ale ne jediným. Europoslanci se "zviditelňují" také působením v jednotlivých výborech a poslaneckých frakcích.
Miroslav Ouzký je v současném Evropském parlamentu jediným českým předsedou výboru - pro životní prostředí.
Libor Rouček je prvním místopředsedou zahraničního výboru, Petr Duchoň místopředsedou rozpočtového výboru, Zuzana Roithová místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh a Miloslav Ransdorf místopředsedou výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.
Jan Zahradil je šéfem české delegace v EPP-ED, kde se výrazně podílí na vnitrofrakčních vyjednáváních.
Zpytovat svědomí? A proč?
O aktivní vystupování v plénu prý Zahradil neusiluje úmyslně.
"Zkušenost mi ukázala, že efekt takových vystoupení je nulový a že to je obvykle ztráta času," uvedl v rozhovoru pro ČTK. Většinou prý vyjde čas pro vystoupení na pozdní dobu, kdy je v lavicích minimum poslanců. "Ten systém je nedobře zorganizovaný," dodal Zahradil, ale připustil, že asi lze práci EP těžko organizovat o mnoho jinak.
Jeho kolega Jaroslav Zvěřina přičetl absenci svých vystoupení v plénu faktu, že se nedostal k práci na nějaké parlamentní zprávě a že nemá funkci v žádném výboru.
"Neusiloval jsem o vystoupení jen proto, abych promluvil," řekl Zvěřina ČTK. Nyní se podílí jako stínový zpravodaj na zprávě týkající se chystaného Evropského technologického institutu, "tak se to snad změní".