Jaká budou nová imigrační pravidla v Británii? Musíte mít maturitu a umět anglicky

Helena Truchlá Helena Truchlá
21. 2. 2020 16:05
Boris Johnson začíná uskutečňovat první předvolební sliby, které ho loni v prosinci vynesly do úřadu britského premiéra a umožnily mu vyvést zemi z Evropské unie. Jeho vláda tento týden navrhla nový systém, který by měl výrazně omezit příchod ekonomických migrantů do Británie. Výrazně zhorší situaci i pro Čechy, zejména ty bez kvalifikace a znalosti angličtiny.
Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. | Foto: ČTK

O co britské vládě jde?

"Splnit závazky vůči britské veřejnosti a převzít znovu kontrolu nad vlastními hranicemi," stojí hned v úvodu v úterý zveřejněného prohlášení britského ministerstva vnitra. Vláda konzervativního premiéra Borise Johnsona chce změnit imigrační systém, který byl až dosud "pokřivený evropskými pravidly volného pohybu". Chce do Británie přilákat vysoce kvalifikované osoby z celého světa a zajistit odklon od "závislosti na levné pracovní síle z Evropy". 

Nový plánovaný systém bude bodovat jednotlivé osoby podle jejich schopností a znalostí.

Nesouhlas s mírou migrace směřující do Británie ze zbytku EU byl jedním z hlavních argumentů, které politiky motivovaly k vyhlášení referenda o odchodu Británie z unie v červnu 2016. Její omezení slíbili konzervativci také před loňskými prosincovými volbami.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy