Ochranou menšin se oháněl už Hitler, prohlásila Clintonová

Michal Žák Michal Žák
6. 3. 2014 18:50
Exministryně zahraničí se rozhovořila o současném dění na Krymu.
Hillary Clintonová.
Hillary Clintonová. | Foto: Reuters

Los Angeles - Současné ruské počínání na ukrajinském poloostrově Krym připomíná zábory, které v letech před začátkem 2. světové války podnikalo nacistické Německo vedené diktátorem Adolfem Hitlerem.

Je o tom alespoň přesvědčena americká exministryně zahraničí Hillary Clintonová, která poměrně ostře reagovala na opakovaná prohlášení Moskvy, že chrání etnické Rusy.

"Hitler to dělal ve třicátých letech. Pořád říkal: 'Nechovají se k nim správně. Musím tam jít a chránit svoje lidi'. A proto to u všech vyvolalo takovou nervozitu," prohlásila v úterý vlivná demokratka v Kalifornii na setkání se sponzory.

Zařadila zpátečku

"Tvrzení Rusů, že na Krym a možná dál na východ Ukrajiny jít museli, protože musejí chránit ruskou menšinu, připomíná tvrzení ze 30. let minulého století, kdy nacistické Německo neustále opakovalo, že musí chránit ´ohrožené německé menšiny´ v Polsku, Československu a jinde v Evropě," upozornila jedna z předpokládaných favoritek prezidentských voleb v roce 2016.

"Chci jen, aby si všichni udělali výlet do historie."

O den později se ale své výroky snažila zmírnit tvrzením, že byly určeny lidem, kteří mají "nějaké historické povědomí".

"Samozřejmě že nesrovnávám, ale doporučila bych poučit se z této taktiky, která už byla použita v minulosti," reagovala během setkání na Univerzitě Los Angeles.

Současný ruský prezident Vladimir Putin je podle ní silný vůdce, kterého se ale lze lehce dotknout.

Snaží se o "resovětizaci" ruské periferie, tedy o obnovení co největšího vlivu ve státech, s nimiž Rusko sousedí a s nimiž kdysi tvořilo Sovětský svaz. To je ale podle ní "plýtvání potenciálem národa a ohrožování stability, ba i míru v Evropě".

Clintonová se zároveň postavila za prezidenta Baracka Obamu, který ruskou intervenci na Krymu označil za porušení mezinárodního práva.

Ona sama přitom byla během Obamova prvního funkčního období v Bílém domě klíčovou postavou ve snahách o stabilizaci vztahů s Ruskem. Podle analytiků tak nyní nepřímo přiznala vlastní selhání.

Hillary Clintonová a Bílý dům

USA - platební neschopnost - shutdown - Bílý dům

Někdejší šéfka americké diplomacie a první dáma jednoznačně vévodí průzkumům před volbami nástupce prezidenta Baracka Obamy. Ačkoliv ona sama prozatím svoji kandidaturu neoznámila, mezi Američany jednoznačně vede. I největší favority konkurenční Republikánské strany by nyní porazila velkým rozdílem. A to obzvláště poté, co popularita newjerseyského guvernéra Chrise Christieho výrazně utrpěla několika skandály. Mezi demokraty pak vede "o parník".

Hitler jako předzvěst konfliktu?

List The Washington Post poznamenává, že američtí politici používají příměry s 2. světovou válkou poměrně často.

A obvykle šlo o předzvěst budoucího konfliktu.

"Nevybrali jsme si být strážemi před branami, ale nikdo jiný tu není," prohlásil prezident Lyndon Johnson v souvislosti s válkou ve Vietnamu. Slova o Hitlerovi zaznívala i v souvislosti s oběma iráckými válkami.

Pozadu před patnácti lety nezůstal ani manžel Hillary Clintonové. "Co kdyby někdo poslouchal Winstona Churchilla a zastavil Adolfa Hitlera dříve?" ptal se Bill Clinton, když v roce 1999 obhajoval bombardování Sarajeva během konfliktu v Kosovu.

 

Právě se děje

Další zprávy