Washington - Je možné pád bývalé favoritky na zisk demokratické prezidentské nominace Hillary Clintonové ještě nějak zastavit? Nejnovější průzkumy ukazují, že pravděpodobně nikoli.
Pro Clintonovou jsou zítřejší volby ve čtyřech amerických státech buď a nebo. Pokud prohraje, zřejmě jí nezbude nic jiného, než svou kampaň ukončit.
V úterý v noci se volí ve čtyřech státech: Rhode Islandu, Vermontu, Ohiu a Texasu. Poslední dva vyšlou na demokratický sjezd nejvíce delegátů, a jsou tedy nejdůležitější.
Ještě před čtrnácti dny v obou státech Clintonová výrazně vedla, nyní jsou však preference obou kandidátů vyrovnané.
Podle průměru pěti průzkumů v Texasu Obama vede se 47 procenty a Clintonová o 2 procenta zaostává. V Ohiu má lehký náskok Clintonová: 48 procent oproti Obamovým 43.
Článek pokračuje pod grafikou
Image losera
Pád Clintonové není v počtu delegátů příliš zřejmý: zde má podle údajů televize NBC Obama pouze malý náskok. Illinoiský senátor jich má 1194, newyorská senátorka 1037.
Pokud připočteme tzv. "superdelegáty" (hlasy od důležitých postav demokratické strany), Obamův náskok se ztenčí na pouhou stovku, jen v samotném Texasu se přitom bojuje o 228 delegátů. Ke stranické nominaci jich demokraté potřebují 2025.
Jádro problému bývalé první dámy leží jinde. Clintonová byla od začátku jasnou favoritkou závodu. Ale poté, co Obama vyhrál v jedenácti státech za sebou, neví, jak se má s pozicí průběžného čísla 2 vypořádat.
Vyměnila už dva lidi zodpovědné za řízení kampaně, přesto její preference dále klesají. Stále více tak vzbuzuje dojem kandidáta, který nemůže vyhrát. A různí prominentní demokraté, kteří ji ještě nedávno podporovali, se od ní začali odvracet.
Republikáni pro Obamu
Jejímu sokovi nahrávají překvapivě také "nepřátelé" z tábora republikánů: někteří z nich totiž slyší na Obamovo volání po změně a jednotné Americe.
Veřejně Obamu podpořila vnučka republikánského prezidenta Dwighta Eisenhowera Susan a že by mohl poprvé volit demokraty (rozuměj: Obamu), naznačil i bývalý Bushův ministr zahraničí Colin Powell.
Republikánští obdivovatelé illinoiského senátora dokonce založili hnutí Republikáni pro Obamu.
I on sám na podporu republikánů spoléhá. Díky své bipartijní základně se tak už nyní může prezentovat jako člověk, který dokáže - na rozdíl od Clintonové - v listopadových volbách porazit i pravděpodobného republikánského kandidáta Johna McCaina.