New York - Američtí demokraté dnes odstartují poslední primárky v Jižní Dakotě a Montaně, ale ani jeden z kandidátů už nemůže získat 2118 delegátů nutných ke zvolení.
Ohnivá letní debata o tom, koho nominovat do boje o Bílý dům, ale straně možná nehrozí. Zdá se, že vítězem dramatických primárek bude přece jen Barack Obama.
Blízký přítel a poradce uchazečky o prezidentskou funkci Hillary Clintonové už dříve naznačil, že bývalá první dáma po skončení úterního hlasování ze závodu odstoupí.
Podle AP oznámila už Hillary Clintonová svým kolegům z kongresu, že je připravená přijmout nominaci na viceprezidentku Baracka Obamy v případě, že to pomůže demokratům vyhrát bitvu o Bílý dům. Clintonová toto prohlášení řekla v konferenčním hovoru s dalšími newyorskými zákonodárci, agentuře AP to povrdil jeden z účastníků hovoru.
Clintonová takto odpověděla na otázku Nydii Velazquez, která prohlásila, že si myslí, že Obama by v klíčových volebních okrscích mohl vyhrát nejlépe tak, kdyby si Clintonovou vybral za svou pobočnici.
"Jsem na to připravená," odpověděla poté Clintonová.
Čtěte více: Blog Pavla Tomáška o amerických volbách |
"Ve své řeči oznámí zprávu, že to nejpřednější a nejdůležitější pro ni je závazek k tomu, aby demokraté v listopadu vyhráli. A udělá proto vše, oč bude požádána," citovala nejmenovaného poradce Clintonové stanice CNN.
Agentura AP dnes odpoledne napsala, že ji to potvrdil i šéf předvolební kampaně Hillary Clintonové Terry McAuliffe. Ten to ale poté popřel.
Podle poradců jejího konkurenta Baracka Obamy nicméně Hillary pravděpodobně začne usilovat o funkci viceprezidenta.
Žádné oficiální jednání mezi dvěma demokratickými kandidáty však zatím neproběhlo.
V sázce je i vláda nad Kongresem
Mnozí šéfové demokratické strany by si přáli, aby do Bílého domu kandidovali Obama a Clintonová společně. Bojí se, že jinak mnozí demokraté, kteří podporovali poraženého kandidáta, nepůjdou na podzim k volbám, nebo budou volit raději republikány.
Vše o volbách v USA:
A nejde pouze o prezidentské volby. Dlouhé primárky a hádající se prezidentští kandidáti by mohli ohrozit i úspěch demokratů při hlasování o kongresmanech, senátorech a guvernérech, které se koná ve stejný den.
Podle členů Obamovy kampaně je Clintonová na seznamu těch, které by s viceprezidentskou nabídkou mohl oslovit. Není na něm však sama.
Proti její kandidatuře by hovořilo například to, že Obama svou kampaň postavil na požadavku změny, což by ruku v ruce s viceprezidentkou Clintonovou vyznělo poněkud paradoxně.
Pokud by ale bývalá první dáma o viceprezidentství skutečně stála a Obama ji odmítl, mohlo by to ohrozit jednotu strany ještě více.