Clintonová: Cenzura internetu je železnou oponou dneška

Roman Gazdík
21. 1. 2010 19:00
Volný přístup k webu na celém světě se stane jednou z priorit zahraniční poltiky USA
Clintonová přednáší za čtecím zařízením svůj projev v Newsmuseum ve Washingtonu.
Clintonová přednáší za čtecím zařízením svůj projev v Newsmuseum ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Washington - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová svolá schůzku na nejvyšší úrovni, která se bude zabývat svobodou na internetu. Clintonová také vyzvala Čínu, aby důkladně vyšetřila útoky čínských hackerů na Google, kvůli kterým vyhledavač zvažuje stažení z čínského trhu.

"Země, které omezují volný přístup k informacím nebo porušují práva uživatelů internetu, riskují, že se ohradí od pokroku 21 století.," prohlásila ve čtvrtek ministryně. „Spojené státy a Čína mají na tuto otázku jiný názor. A chceme o těchto věcech debatovat upřímně a dlouhodobě."

Clintonová kritizovala rovněž utužení internetové cenzury v Uzbekistánu, Vietnamu a Tunisku. Opřela se kvůli tomu také do dvou tradičních blízkovýchodních spojenců USA Saúdské Arábie a Egyptu.

Nová železná opona

"Nová železná opona se roztahuje přes velkou část světa," řekla dle agentury Reuters s tím, že jde o moderní verzi Berlínské zdi. "Požadujeme jediný internet, na kterém bude mít celé lidstvo stejný přístup ke znalostem a idejím."

Berlínská zeď
Berlínská zeď | Foto: wikipedia.org

Clintonová ve svém dlouho očekávaném projevu z washingtonského muzea žurnalistiky Newseum uvedla, že země budující internetové bariéry porušují Všeobecnou deklaraci lidských práv OSN, která zaručuje právo na volný přístup k informacím.

Podle poradce Clintonové Aleca Rosse se bude neomezený globální přístup k internetu jednou z priorit ministerstva zahraničí USA pod patronací bývalé newyorské senátorky. Nyní internet cenzuruje podle odhadu 30 procent světových vlád a cílem Clintonové je toto číslo zmenšit.

Priorita administrativy

"Když sedíme u stolu s různými vládami a bavíme se o tom, co je pro nás důležité, tak nyní zmiňujeme toto," citoval Rosse list Wall Street Journal.

Některé z nápadů, kterými se ministerstvo zabývá, inspirovaly protesty po loňských prezidentských volbách v Íránu, které ukázaly důležitost blogosféry pro získávání informací ze zemí omezujících svobodu tisku.

Jeden z nových programů tak bude nabízet finance aktivistům podporujícím internetovou svobodu. Clintonová iniciativu také spojí se svou další prioritou - ženskými právy. Chce se zasadit o to, aby nebyly ženy na Blízkém východě bity či zabíjeny jen kvůli tomu, že používají sociální sítě jako Twitter nebo Facebook.

O tom, jakou důležitost Clintonová svému projevu přikládala, svědčí i to, že byl vysílán živě na úvodní internetové stránce ministerstva zahraničí USA.

Skončete s cenzurou, říkají i Číňané

I vztahy s Čínou jsou ale jednou z priorit politiky administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy. Obama byl v Pekingu minulý rok jednou, Clintonová dvakrát. Ministryně zahraničí byla kritizována, že na rozdíl od svého působení v Bílém domě v roli první dámy nyní kárá Čínu kvůli porušování lidských práv mnohem opatrněji.

Podle průzkumu organizace WorldPublicOpinion z ledna 2008 si 66 procent Číňanů myslí, že "by měli mít právo na internetu veškerý obsah". Čína je s 300 miliony uživatelů největším internetovým trhem na světě.

Oficiálně je existence velkého čínského firewallu cenzurujícího mnoho internetových domén vysvětlována nutností chránit čínskou veřejnost před "škodlivými vlivy".

Foto: Jan Langer

Mezi zakázané stránky patří servery nabízející pornografii, stránka tibetského exilového hnutí, stránky tchajwanské vlády a tchajwanských médií, weby zabývající se tabuizovanými tématy jako svoboda slova či zásah u náměsti Nebeského klidu a také zahraniční média jako Voice of America či BBC News.

Po útoku čínských hackerů Google oznámil, že už nemá v úmyslu nechat cenzurovat svůj vyhledavač Google.cn, jinak Čínu opustí. Podle některých komentátorů by se však mohlo ze strany Googlu jednat pouze o obchodní taktiku, kterou se snaží dohnat náskok čínského vyhledavače Baidu, který je na čínském trhu dvakrát oblíbenější.

 

Právě se děje

Další zprávy