Člen protiimigrační AfD půjde kvůli chování v koncentračním táboře před soud

ČTK ČTK
12. 8. 2019 23:37
Po skandálu kolem skupiny návštěvníků složené z členů krajně pravicové strany Alternativa pro Německo v bývalém koncentračním táboře Sachsenhausen stane jeden z jejích účastníků před soudem. Podle agentury DPA jej v pondělí policie obvinila z podněcování nenávisti a zneuctění památky zemřelých.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Kleknerová

Sedmnáctičlenná skupina členů Alternativy pro Německo (AfD) z volebního okrsku šéfky poslaneckého klubu této strany ve Spolkovém sněmu Alice Weidelové navštívila koncentrační tábor Sachsenhausen v červenci 2018. Členové skupiny podle mluvčího nadace pečující o historické památníky během prohlídky zpochybňovali masové vraždy nacistů a mimo jiné i existenci plynových komor. Průvodce byl nucen prohlídku ukončit a skupinu z prostor bývalého koncentračního tábora vykázal.

Soud 69letému muži už dříve za jeho chování v koncentračním táboře uložil pokutu. Ten se proti ní však odvolal, a proto nyní skončí případ u soudu. Proti dalším účastníkům skupiny policie více než rok trvající vyšetřování pro nedostatek důkazů zastavila.

Návštěvu bývalého tábora podle deníku Der Tagesspiegel financoval úřad spolkové vlády pro média a informování veřejnosti. V rámci programu mohl každý poslanec pozvat až 50 zájemců o návštěvu různých památníků v Německu.

V koncentračním táboře Sachsenhausen severně od Berlína bylo v letech 1936 a 1945 vězněno na 200 000 lidí. Desetitisíce z nich tam byly zavražděny nebo podlehly nemocem. V roce 1942 zde byla zřízena plynová komora, kterou jednotky SS označovaly jako "Stanici Z".

 

Právě se děje

Další zprávy