Člen protiimigrační AfD půjde kvůli chování v koncentračním táboře před soud

ČTK ČTK
12. 8. 2019 23:37
Po skandálu kolem skupiny návštěvníků složené z členů krajně pravicové strany Alternativa pro Německo v bývalém koncentračním táboře Sachsenhausen stane jeden z jejích účastníků před soudem. Podle agentury DPA jej v pondělí policie obvinila z podněcování nenávisti a zneuctění památky zemřelých.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Kleknerová

Sedmnáctičlenná skupina členů Alternativy pro Německo (AfD) z volebního okrsku šéfky poslaneckého klubu této strany ve Spolkovém sněmu Alice Weidelové navštívila koncentrační tábor Sachsenhausen v červenci 2018. Členové skupiny podle mluvčího nadace pečující o historické památníky během prohlídky zpochybňovali masové vraždy nacistů a mimo jiné i existenci plynových komor. Průvodce byl nucen prohlídku ukončit a skupinu z prostor bývalého koncentračního tábora vykázal.

Soud 69letému muži už dříve za jeho chování v koncentračním táboře uložil pokutu. Ten se proti ní však odvolal, a proto nyní skončí případ u soudu. Proti dalším účastníkům skupiny policie více než rok trvající vyšetřování pro nedostatek důkazů zastavila.

Návštěvu bývalého tábora podle deníku Der Tagesspiegel financoval úřad spolkové vlády pro média a informování veřejnosti. V rámci programu mohl každý poslanec pozvat až 50 zájemců o návštěvu různých památníků v Německu.

V koncentračním táboře Sachsenhausen severně od Berlína bylo v letech 1936 a 1945 vězněno na 200 000 lidí. Desetitisíce z nich tam byly zavražděny nebo podlehly nemocem. V roce 1942 zde byla zřízena plynová komora, kterou jednotky SS označovaly jako "Stanici Z".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy