Přiznaly to jemenské úřady s tím, že se mu podařilo uniknout spolu s několika dalšími vězni minulý týden.
Badáví se podílel na organizaci sebevražedného atentátu proti americkému vojenskému plavidlu USS Cole 12. října 2000 poblíž jemenského přístavu Aden. Po nárazu člunu, naplněného výbušninami, zahynulo na palubě USS Cole sedmnáct amerických námořníků.
Infobox
DÁLE ČTĚTE:
Začíná soud s jediným obviněným za 11. září
Francouzský Maročan Zacarias Moussaouri měl být 20. sebevražedným atentátníkem z 11. září 2001.
Obklíčená metropole
Na Badávího vydal Interpol mezinárodní zatykač. Jemenské speciální jednotky hlídají všechny výjezdy z metropole Saná a prohledávají automobily. Pokud se uprchlí vězni dostanou do hor na severu země, už se je patrně nepodaří dostihnout. Nad tamními kmeny totiž jemenská vláda nemá kontrolu.
Zvláštní tribunál odsoudil Badávího k trestu smrti v září 2004. Z věznice se mu podařilo dostat v pátek spolu s dalšími dvaadvaceti trestanci. Mezi nimi bylo třináct teroristů a členů Al-Káidy.
Útěk tunelem
"Vězňům se podařilo utéci dlouhým tunelem a výrazně jim pomohly osoby zvenku," uvedl v prohlášení Interpol. Předtím úřady v Saná oznámily, že přísně střežená věznice se nachází v areálu jemenských zpravodajských služeb přímo v centru metropole Saná.
"Monitorujeme situaci a budeme spolupracovat s domácími a zahraničními partnery na dopadení těchto nebezpečných teroristů," řekl agentuře Associated Press zástupce americké FBI Richard Kolko.
Z Jemenu pochází bin Ládin
Jemenská vláda je spojencem USA a podílí se na boji proti Al-Káidě. Některé části země však nemá pod kontrolou a její bezpečnostní složky jsou špatně vybavené a vycvičené.
Ačkoliv se Usáma bin Ládin narodil v Saúdské Arábii, pochází z Jemenu. Narodil se tam jeho otec. V zemi má šéf Al-Káidy hodně příznivců, proamerická politika vlády není mezi obyvatelstvem příliš populární.#reklama