Delta řeky Nigeru na jihu země, kde jsou hlavní naleziště ropy a zemního plynu, se stala pro zaměstnance těžařských společností nebezpečnou zónou. Včetně okolí města Port Harcourt.
Spory o rozdělení zisků a ekologické škody
Operují zde povstalecké organizace, které tvrdí, že centrální vláda a zahraniční těžaři místnímu obyvatelstvu upírají odpovídající výnosy z exportu ropy a navíc těžba devastuje zdejší životní prostředí.
Kromě toho zde působí i mnoho banditů a zločineckých skupin, pro které jsou cizinci příležitostí, jak si snadno vydělat.
Momentálně drží ozbrojenci v zajetí v deltě Nigeru nejméně dvaatřicet Evropanů, Američanů nebo Asiatů.
Poslední obětí se stalo dnes ráno sedm pracovníků čínské státní ropné firmy CNPC. Před dvěma dny padli do zajetí Brit a Američan.
Peklo na zemi
V lednu drželi ozbrojenci v zajetí pět týdnů další skupinu Číňanů. Některé z nich odvlekli v noci, když měli na sobě pouze slipy. Osvobodilo je speciální armádní komando, které část Asiatů nalezlo v zuboženém stavu kvůli pokousání komáry.
Únosci je totiž drželi v budově, která nebyla vybavena moskytiérou. Jeden z mužů po návratu do Pekingu popsal zajetí v Nigérii jako "peklo na zemi".
Při útoku na člun zemřel v prosinci Nizozemec pracující pro společnost Royal Dutch Shell, předtím zahynul v listopadu britský občan. Mezi unesenými z přelomu roku jsou také tři Italové z Agipu a čtyřiadvacet filipínských námořníků.
Řada firem své lidi z Nigérie stahuje, protože jim nikdo není schopen zaručit bezpečnost. Armáda či policie jsou většinou bezmocné a do značné míry také zkorumpované.
Ropovody pod palbou
Povstalci kromě toho pokládají bomby k ropovodům a rafinériím. Výsledek? Ačkoliv je Nigérie osmým největším světovým producentem surové ropy, musí benzín dovážet.
Všechny tři její rafinérie na zpracování ropy jsou kvůli opakovaným sabotážím a špatnému technickému stavu uzavřeny.
"Investovali jsme v posledních sedmi letech miliardu dolarů do opravy rafinerií, ale když se někdo rozhodne, že vše zničí bombami a explozemi, mnoho nezmůžeme," řekl agentuře Reuters šéf nigerijské státní ropné společnosti NNPC Funšo Kupolokun.
Nigérie je pověstná rozsáhlou kriminalitou, jejíž míra je i na africké poměry vysoká.
Mnozí západní diplomaté a lidé pracující v různých částech Nigérie si často platí ozbrojenou ochranku. Loupeže a přepadení hlavně ve velkých městech nezřídka doprovází střelba a krveprolití.
Časté jsou také exploze na ropovodech. Dochází k nim kvůli neopatrnosti lidí, kteří se na mnoha místech snaží z ropovodů odčerpat surovinu pro vlastní spotřebu. Počet obětí jde většinou do stovek.