Církev stojí za Putinem, odmítla dát sirotky Američanům

Marek Pros
13. 1. 2013 10:03
Ruský patriarcha podpořil Putinův zákon zakazující adopce ruských sirotků do USA

Praha - Nejvyšší představitel Ruské pravoslavné církve podpořil zákon, kterým Vladimir Putin zakázal americké adopce ruských sirotků. A to přesto, že církev jinak adopce osamělých dětí podporuje.

Patriarcha Kirill apeloval na ruské věřící během vánočního projevu. "Je velmi důležité, aby sirotky přijali do svých rodin naši lidé," řekl s tím, že by v Ruské federaci neměly být žádné děti bez domova.

"Rád bych během Vánoc vyzval všechny, kteří mohou učinit důležitý krok a podpořit sirotky, aby se tohoto kroku nebáli," dodal.

Náklonnost církve ke Kremlu přitom není nic nového. Biskup již loni v únoru označil posledních 12 let pod vládou Vladimira Putina za "boží zázrak" a hlavní zásluhy za rozvoj země přisoudil politickému vedení.

Úřady v současnosti evidují přes 650 000 sirotků. Počet adopcí se v roce 2011 pohyboval podle The Moscow Times okolo 7400.

Rodiny z USA přijaly během posledních 20 let za své přes 60 000 ruských dětí, jen loni našlo náhradní rodiče asi tisíc malých Rusů. 

Politická odveta

Bílý dům označil zákaz adopcí za politický čin, kterým Moskva reaguje na takzvaný Magnitského zákon. Ten zabraňuje ruským úředníkům, kteří se podíleli na smrti právníka Sergeje Magnitského v roce 2009, a ostatním, co porušují lidská práva, vstup do Spojených států.

Foto: Reuters

Podle mluvčího prezidenta Vladimira Putina ale zůstanou stávající dohody ohledně amerických adopcí v platnosti minimálně do ledna příštího roku. "Dohoda platí rok od té doby, kdy jedna strana informuje tu druhou o jejím ukončení," vysvětlil Dmitrij Peskov pravidla Kremlu.

Ochlazení vztahů?

Washington i Moskva se vzájemně ujišťují, že zmiňované zákony nebudou mít zásadní vliv na bilaterální spolupráci v klíčových, mezinárodněpolitických otázkách.

"Naším hlavním cílem nadále zůstává spolupráce s Ruskem v oblastech, ve kterých dokážeme najít společný zájem, ať už se jedná o regionální otázky jako Náhorní Karabach, nebo globální problémy týkající se Íránu, Afghánistánu nebo Sýrie," řekla Victoria Nulandová, mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Ochlazení vztahů se pokusí zmírnit i Barack Obama, který přijal pozvání Vladimira Putina a na jaře pojede do Moskvy.

Nejvíc trpí děti

Americký list USA Today v pátek napsal, že počet adopcí dětí z ciziny ve Spojených státech už tak klesl na 20leté minimum. Ještě v roce 2004 jich Američané přijali skoro 23 000, loni už pouze 9319.

Po zákazu adopcí sirotků z Ruska se čeká ještě razantnější pokles. Právě Rusko totiž patří mezi trojici zemí, kde Američané hledají děti k adopci vůbec nejčastěji.

Může se dokonce stát, že americké páry nebudou mít koho adoptovat. Ve Spojených státech je totiž "volných" dětí jen velmi málo.

Zpřísňování národní legislativy, podvody či proklamovaná národní hrdost některých zemí přitom podle Toma DiFilipa, amerického experta na adopce, ubližuje nejvíc právě dětem, o něž se mezistátní spory vedou. "Jsou to hlavně sirotci, kteří tím trpí," připomněl v rozhovoru pro USA Today.

 

Právě se děje

Další zprávy