Podepsaný dopis, který byl publikován na internetu, mimo jiné vyzývá pekingskou vládu k zveřejnění seznamu jmen zabitých účastníků protestu. Informovaly o tom dnes internetové stránky BBC.
Vesničané v Tung-čou se minulé úterý vzbouřili kvůli tomu, že jim provinční vláda zaplatila příliš nízké odškodné za pozemky zabrané kvůli stavbě větrné elektrárny. Čínské úřady po několika dnech přiznaly, že policie pálila do davu ostrými náboji, vinu však svalily na velitele zásahu, který byl již zatčen.
PŘEČTĚTE SI: Čínská policie střílela do demonstrantů
Podle úředních zdrojů zahynuli tři civilisté a tři další svým zraněním podlehli. Nezávislé zdroje hovoří o deseti až dvaceti mrtvých a obyvatelé vesnice tvrdí, že pohřešují na 50 svých sousedů.
Dopis vzpomíná na rok 1989
Odvážný dopis intelektuálů srovnává zásah v Tung-čou s krvavým potlačením prodemokratické demonstrace na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Mluvčí čínského ministra zahraničí Čchin Kang nařčení odmítl s tím, že nemá přesné informace o nepokojích. "Při incidentech v roce 1989 byl závěr jasný, ale nyní nemáme žádné informace. Když srovnáte obě události, tak jen podle podaných informací můžete vidět, jak to je," říkal na tiskové konferenci mluvčí.
Intelektuálové žádají zveřejnění jmen obětí úterního zásahu policie, zahájení zvláštního vyšetřování a povolení novinářům o událostech v Tung-čou svobodně informovat. Prohlášení rovněž poukazuje na krizi čínské společnosti, kde se bohatí maximálně snaží okrádat chudé, což vede ke konfrontacím.
Ve městě stále vládne napětí
V Tung-čou mezitím přetrvává napjatá atmosféra. Podle místních obyvatel, citovaných místní televizí, policie za poslední týden zadržela již asi desítku lidí zapojených do protestu. Příbuzní obětí se dokonce podle Reuters bojí jít indetifikovat mrtvé z obavy ze zatčení. Místní úřady podle agentury AFP vydaly zatykač na 140 osob, které se podílely na organizaci protestu. Jejich fotografie byly vylepeny v ulicích obcí.
Zpravodajství o návštěvě čínského premiéra v Praze NAJDETE ZDE.
Policie prý rovněž zřídila v městech kolem Tung-čou kontrolní stanoviště, zastavuje auta směřující do vesnice a ověřuje identitu řidičů a pasažérů.