Čínská policie střílela do demonstrantů

Red Zah, ČTK
9. 12. 2005 15:03
Šanghaj - Čínské ozbrojené síly obklíčily a uzavřely vesnici na jihu země, ve které v tomto týdnu údajně došlo ke střelbě do demonstrantů.

Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na místní obyvatele, kteří prý nemohou vesnici opustit.

Rádio Svobodná Asie uvedlo, že čínská policie v úterý večer zasáhla palbou ostrými náboji proti demonstrantům, kteří protestovali proti nízkým kompenzacím za půdu zabranou na stavbu větrné elektrárny. Demonstrace se odehrála ve vesnici Tung-čou poblíž jihočínského města Šan-wej. Nejméně dva lidé byli zabiti a množství dalších bylo zraněno. Místní svědkové ovšem  hovoří údajně až o deseti obětech.

Zpravodajství o návštěvě čínského premiéra v Praze ČTĚTE ZDE.

Čínská státní média, kontrolovaná komunistickou stranou, o incidentu vůbec neinformovala.

Obyvatelé jsou uvěznění ve vesnici

"Pořádková policie se shromáždila u vesnice. Byli jsme obklíčeni. Většina policistů je ozbrojená. Neodvažujeme se vycházet z domova," sdělila agentuře AP telefonicky jedna z vyděšených obyvatelek Tung-čou.

"Nemáme dovoleno ani opustit vesnici, abychom si nakoupili jídlo. Také nařídili obyvatelům sousedních obcí, aby nám žádné zboží neprodávali," uvedla žena. "Vláda nám neposkytla patřičné odškodnění za využití půdy pro stavbu továren. Teď přišli, aby nás postříleli. Nevím, co říci. Mám strach," dodala.

Další z vesničanů oznámil, že úřady se nyní snaží najít vůdce demonstrace. "Několik mladíků bylo zastřeleno, jejich těla se tu jen tak povalují," vypověděl muž.

PŘEČTĚTE SI: Číňané Bushovi neustoupili

"Je to poprvé od roku 1989, co policie použila zbraně proti demonstrantům," řekl Čch'-ne Čchan, aktivista organizace pro lidská práva Amnesty International. "Žádáme vládu v Pekingu, aby prošetřila, co se tady děje. Svoboda shromažďování a svoboda slova jsou základními lidskými právy, která by neměla být v žádném případě omezována," dodal.

Počet demonstrací v Číně stoupá

Počet protestních akcí na čínském venkově v posledních měsících výrazně vzrostl, zejména v souvislosti se stoupajícím rozhořčením občanů kvůli korupci, záborům půdy a prohlubující se propasti mezi bohatými a chudými. Podle vládních údajů se v minulém roce uskutečnilo asi 70 000 takových demonstrací. Skutečné číslo bude zřejmě ještě vyšší.

 

Právě se děje

Další zprávy