Hongkong - Třetí největší čínské město Kuang-čou pracuje na zrušení pracovních převýchovných táborů.
Metropole nejbohatší a nejpokrokovější provincie Kuang-tung už přijala první konkrétní kroky. Do konce roku by měli být propuštěni všichni lidé zadržovaní v rámci systému známého jako "lao-ťiao".
Vězni si do té doby odkroutí svoje tresty, žádné nové "provinilce" úřady do táborů už od března neposlaly, informoval s odkazem na náměstka předsedy místního soudu státní deník China Daily.
Soudce Jü Ming-jung dále uvedl, že v táborech v Kuang-čou je v tuto chvíli asi stovka lidí, napsal server CNN.
Systém, který se přežil
"Policie a řada právních expertů uznala nevýhody lao-ťiao a vyzvala ke zrušení systému, který už se přežil," řekl Jü. "Mnoho lidí propuštěných z pracovních převýchovných táborů má problémy s návratem do společnosti, k rodinám a práci, protože jejich osobní svoboda byla na několik let v těchto táborech omezována," dodal.
Skupina na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) tento krok uvítala. Upozornila však, že ve městech je pracovních táborů a lidí zadržovaných v nich jen hrstka. V celé provincii Kuang-tung je podle HRW nyní v síti pracovních táborů zadržováno až 18 000 lidí, většinou jsou ve venkovských oblastech.
Tyto tábory původně vznikly jako místa, kde se provinilci budou napravovat prostřednictvím kombinace tvrdé práce a marxistické doktríny. Pokud některé místo oznámilo zrušení tábora, pak šlo podle HRW obvykle jen o kosmetickou změnu a pracovní tábor jednoduše změnil hlavičku na protidrogové odvykací středisko.
Inspirace sovětskými gulagy
Reformy prostřednictvím práce zavedl v 50. letech minulého století režim čínského vůdce Mao Ce-tunga, který se nechal inspirovat sovětskými gulagy - místy, kde "kontrarevolucionáři" a "třídní nepřátelé" mohli být drženi bez soudu a odsouzení.
V Číně se odhaduje, že v těchto zařízeních zemřely miliony lidí z přepracování, kvůli tvrdým podmínkám, anebo spáchali sebevraždu, než byl systém v 70. letech "přehodnocen" a tehdejší čínský vůdce Teng Siao-pching nechal propustit osoby zadržované na základě politických a náboženských obvinění.
Podle posledních dostupných údajů ministerstva spravedlnosti bylo ke konci roku 2008 v 350 pracovních převýchovných táborech zadržováno 160 000 lidí. Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale jejich počet může být až 190 000.
V současnosti tento systém dává policii pravomoc poslat do táborů obviněné provinilce až na čtyři roky bez soudního slyšení. Zadržováni bývají lidé od různých drobných zlodějíčků a prostitutek až po narkomany.