reklama
 
 

Čínské dílny už chrlí do světa pirátské kopie iPadů

26. 4. 2010
Apple ještě nezačala svoji novinku prodávat mimo Spojené státy

Šen-čen - iPady začaly na začátku dubna dobývat svět, na novinky firmy Apple se stály v amerických prodejnách kilometrové fronty a mezi prvními šťastnými majiteli byli jen ti, kteří si svůj přístroj dopředu zarezervovali.

Apple ještě nezačala prodávat novinku za hranicemi USA a tak se hlad po iPadu snaží ukojit čínští pirátští výrobci.

Na internetové i "kamenné" obchody už dorazily jejich napodobeniny. Ve městě Šen-čen nedaleko Hongkongu je v obchodech čínský iPad k mání už za 410 dolarů.

Originály v USA stojí mezi 500 až 700 dolary. Jen za první týden se prodalo v zemi na půl milionu kusů.

Velký zájem se čeká i v Číně.

"Je to první, velmi narychlo a nahrubo udělaná verze. Není to stejné jako originál, ale vypadá podobně, takže očekáváme dobrý prodej," řekl zpravodaji agentury Reuters obchodník, který se představil jako Lin.

Podle něj výrobci v deltě Perlové řeky, kde se produkuje většina spotřební elektroniky v Číně, už pracují na nové, zlepšené verzi.

Na čínském internetu se objevují nabídky prodeje originálních iPadů, ale také těch, označených jako "čínské zboží".

V USA začal prodej iPadů 3. dubna, objednávky z jiných států Apple začne přijímat 10. května. Původně tak měl učinit už koncem dubna.

Přístroj je považován revoluční, jde o jakéhosi křížence notebooku a smartphonu. Váží jen 700 gramů a je tenký 1,3 centimetru.

Čínská firma Shenzhen Great Loong Brother Company hrozí Apple žalobou, pokud svůj výrobek začne prodávat v Číně. Tvrdí totiž, že iPad nápadně připomíná její výrobek P-88, který už se v Číně prodává a který představila loni na veletrhu spotřební elektroniky v Berlíně.

Apple se k obvinění zatím nevyjádřila.

autoři: Martin Novák, Reuters | 26. 4. 2010

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama