Harare - Čínská loď naložená zbraněmi míří z Afriky zpět domů. Náklad, určený pro armádu a speciální jednotky podléhající prezidentu Robertu Mugabemu, nebyl doručen.
Úřady Jihoafrické republiky, Mozambiku, Namibie a Angoly nepovolily čínskému plavdilu zakotvit a zbraně pro Zimbabwe vyložit.
V době, kdy země nervózně čeká na přepočítání hlasů odevzdaných v nedávných volbách, se opozice se obává, že Mugabe použije sílu. Protože on i jeho dosud vládnoucí strana ZANU-PF ve volbách jasně prohráli.
A než by předal moc, raději své odpůrce zlikviduje a pozavírá.
Americká vláda s úspěchem vyzvala okolní africké země, aby za této situace zabránily vyložení smrtonosného nákladu a jeho dopravě do Zimbabwe které nemá přímý přístup k moři.
Opozice: Vyhráli jsme my
Na jih Afriky kvůli tomu dokonce zamířil tajemník amerického ministerstva zahraničí Jendayi Frazer. Chtěl také africké státníky přesvědčit, aby tlačili na Mugabeho s neprodleným oznámením výsledků voleb konaných 29.března.
Téměř tři týdny po jejich skončení totiž volební komise stále nezveřejnila žádné výsledky. Opozice tvrdí, že parlamentní volby vyhrála ona a prezidentské její kandidát Morgan Tsvangirai.
Náklad zbraní a munice vezla vodami Indického oceánu čínská loď An Jüe Ťiang. Washington kontaktoval vlády Jihoafrické republiky, Angoly, Namibie a Mozambiku, aby nedovolily plavidlu zakotvit.
Čína je Mugabeho oporou
Čína je jedním z největších obchodních partnerů a dárců pomoci režimu Roberta Mugabeho.
Vláda v Pekingu reaguje zatím zdrženlivě. "Kontrakt na dodávku zbraní byl podepsán minulý rok. Jde o normální obchodní transakci, kerá by neměla být politizována," řekl novinářům mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü.
Čtyřiaosmdesátiletý Mugabe vládne v Zimbabwe - zpočátku jako premiér a později coby prezident - už od roku 1980. V posledních letech se země dostala do hluboké ekonomické krize a statisíce lidí odešly za lepší živobytím do okolních států, především do JAR.