Čínská populace
- V Číně znamenají děti bohatství
- Čína uvězní ty, kdo "vybírají potomky"
Peking - Čína nezabrzdila populační explozi. Zákazy porušují bohatí, kteří mají dost peněz na placení pokut za druhé a další dítě, stejně jako venkov, který nařízení vlády netrápí.
Na znepokojivou situaci upozornila Komise pro plánování rodiny v čele s Čang Wej-čchingem.
Mladí bohatí Číňané si mohou dovolit - v případě, že se rozhodnou mít více než jedno dítě - platit pokuty. A chudí venkované zase vstupují do manželství mnohem dřív, než určují čínské zákony, konstatuje tisková agentura Sin-chua.
Momentálně má Čína více než 1,3 miliardy obyvatel, což představuje přibližně dvacet procent celkové světové populace.
Na konci roku 2006 žilo v Číně 1 314 480 000 lidí, 51,5 % z nich tvoří muži.
Přestože se vlády v Pekingu snaží kontrolovat a regulovat porodnost již od konce 70. let, kdy země přijala zákon, podle kterého mohou mít rodiny žijící ve městě pouze jednoho potomka a na venkově děti dvě, současný vývoj ukazuje, že státní zákazy nefungují.
Zákaz netrápí bohaté ani chudé
Ekonomická situace Číňanů se rapidně zlepšuje, a tak pokuty za porušení zákona nechávají většinu mladších párů klidnými.
Podle posledních průzkumů má třetina městských rodin dokonce tři děti, tvrdí Komise pro plánování rodiny.
A nařízení se porušují také na venkově. Přestože v čínské ústavě stojí, že vstup do manželství je povolen mužům od 22 let věku a ženám o dva roky mladším, sňatky náctiletých se množí geometrickou řadou.
Kromě toho v posledních letech trápí Čínu ještě jeden demografický problém - zjevná preference mužských potomků, především na venkově.
Chlapců je stále víc
Přestože od prosince roku 2005 platí v Číně zákon, který zavádí až tříleté tresty vězení pro doktory a další zaměstnance zdravotnických zařízení, kteří rodičům sdělí, jakého potomka očekávají - a napomohou tak umělému přerušení těhotenství - situace se nemění.
Podle vládních statistik se nyní v Číně rodí 119 chlapců na 100 dívek, tedy o pětinu více. V roce 2020 by tak v zemi mohlo být na 40 milionů frustrovaných starých mládenců.
Čína se proto snaží zvrátit nerovnováhu mezi počtem narozených chlapců a dívek do roku 2010 prostřednictvím speciálních pobídek. Už dříve spustila vláda program, podle něhož by rodiče bez synů v zemědělských oblastech dostávali určité sociální dávky.
Stát by také měl financovat osvětu, jejímž cílem je přesvědčit rodiče o tom, že "dívky jsou stejně dobré jako chlapci".