Čína uvězní ty, kdo "vybírají potomky"

Reuters, Red Zah
26. 12. 2005 9:10
Peking V Číně by se mělo opět začít rodit více děvčat. "Vybírání si" chlapečků se bude přísně trestat.
Foto: Aktuálně.cz

Nový čínský zákon zavádí až tříleté tresty vězení pro doktory a další zaměstnance zdravotnických zařízení, kteří rodičům sdělí, jakého potomka očekávají, a napomohou tak umělému přerušení těhotenství.

Novela zákona by měla pomoci vládě v boji s interrupcemi, jejichž jediným cílem je zbavit se dívčích zárodků. Tento trend spustila politika jednoho dítěte, kterou Čína zavedla před více než dvaceti lety. Od té doby se v zemi rodí výrazně více chlapců.

"Umělý výběr pohlaví dětí může ohrozit strukturu naší společnosti a způsobit vážné problémy," uvedla poslankyně čínského parlamentu An Ťien.

Čtyřicet milionů starých mládenců

Podle vládních statistik se nyní v Číně rodí 119 chlapců na 100 dívek, tedy o pětinu více. V roce 2020 by tak v zemi mohlo být na 40 milionů frustrovaných starých mládenců.

Číňané tradičně preferují spíše syny, kteří jsou v představách rodičů nositeli rodinného jména a jsou lépe schopni zajistit je ve stáří. Kvůli politice jednoho dítěte, jejímž cílem bylo zastavit nekontrolovatelný růst populace, se tato tradice zvrhla.

Interrupce mající za cíl výběr pohlaví potomka jsou v Číně zakázané, rozšíření ultrazvuku však vedlo k jejich rozmnožení. "Dodatek zákona teď jasně říká, že každý, kdo se na něčem takovém podílí, bude tvrdě potrestán a může jít až na tři roky do vězení," napsal list China Daily.

Čína chce zvrátit nerovnováhu mezi počtem narozených chlapců a dívek do roku 2010. Už dříve spustila vláda program, podle něhož by rodiče bez synů v zemědělských oblastech dostávali určité sociální dávky. Stát by také měl financovat osvětu, jejímž cílem je přesvědčit rodiče o tom, že "dívky jsou stejně dobré jako chlapci".

 

Právě se děje

před 39 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy