Číňanku donutili potratit v 7. měsíci, neměla na pokutu

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
15. 6. 2012 9:58
Zdrcená matka dala fotku dítěte na web, vedení města se jí omluvilo
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čínské úřady v rámci kritizované politiky jednoho dítěte donutily k potratu matku v sedmém měsíci jen proto, že už jedno dítě má.

K incidentu mělo dojít v provincii Šan-si. Fotografie ženy s malou mrtvolkou, jejíž pravost nelze ověřit, vyvolala mezi čínskými uživateli internetu vlnu rozhořčení.

Poté, co se šokující případ dostal na titulní strany řady světových serverů, přišla reakce. Vedení města se třiadvacetileté matce omluvilo. Podle místních médií mají být kvůli pochybení propuštěni tři úředníci.

Neměla na pokutu

Čína dlouhodobě většině rodin zakazuje mít více potomků. Pokud se rodiče nepodřídí, čekají je tvrdé sankce.

Feng Ťia-mej z okresu Čen-pching si podle vlastních slov nemohla dovolit zaplatit pokutu ve výši 40 000 juanů (128 000 korun) za porod druhého, "nepovoleného" dítěte. Místní úřad pro plánování rodičovství proto rozhodl, že plod musí být ženě odebrán.

Manžel Feng vypověděl, že jeho žena byla 2. června odvezena proti své vůli činiteli z úřadu pro plánování rodičovství do nemocnice, kde dostala injekci. "Druhého června jí dali injekci a dítě se narodilo mrtvé 4. června ve 3 hodiny ráno. Tu injekci dali dítěti přímo do hlavy," řekl Teng Ťi-jüan. "Nesouhlasila s tím. Popadli ji za ruku a donutili ji podepsat," dodal.

Nejmenovaný místní úředník z okresu Čen-pching popřel, že by Feng byla k potratu donucena. Centrální čínské úřady ale ve čtvrtek oznámily, že zahájily vyšetřování případu.

Zástupce města Ang-kchang, kde rodina žije, manžele navštívil v nemocnici a omluvil se jim. Navíc slíbil, že úředníci, kteří byli do případu zapojeni, budou propuštěni.

Panují ale pochybnosti, zda se tak skutečně stane. Jeden odborník upozornil, že případ je výsledkem příkazů vyplývajících z nařízení centrálních úřadů o populačních kvótách.

"Příběh Feng Ťia-mej ukazuje, že politika jednoho dítěte pokračuje a používá se k odůvodňování násilí páchaného denně na ženách," citoval zpravodajský server BBC aktivistku Čchaj Ling z organizace pro lidská práva All Girls Allowed.

"Tvrdí se, že toto prováděli japonští zlosyni a nacisté. Ale přitom se to děje dál a není to rozhodně ojedinělý případ. Ti, kdo o tom rozhodli, by měli být popraveni," napsal jeden z přispěvatelů na webové stránce netease.com.

Druhé dítě je trestné už 30 let

Jedním z nejznámějších bojovníků proti nuceným potratům v Číně je slepý disident Čchen Kuang-čcheng, který přitáhl pozornost světové veřejnosti, když se mu minulý měsíc podařilo uprchnout z domácího vězení na americkou ambasádu v Pekingu.

Takzvanou politiku jednoho dítěte uplatňuje Čína již 30 let, počet kritiků ale v poslední době výrazně roste, mimo jiné kvůli stárnutí čínské populace. Již nyní existují různé výjimky, jež povolují druhé dítě kupříkladu rodinám z řad etnických menšin nebo rodinám žijícím ve venkovských oblastech, kterým se jako první dítě narodila holčička.

A také zbohatlíkům, kteří za druhé dítě úřadům zaplatí "pokutu", na kterou Feng neměla peníze. Ve většině provincií mohou mít druhé dítě i manželské páry, v nichž otec i matka jsou jedináčci.

Čína, jež má v současnosti 1,34 miliardy obyvatel, kontroluje porodnost často drastickými metodami, včetně nucených potratů. Podle oficiální statistiky citované agenturou AFP vyvrcholil počet nucených potratů v roce 1983, kdy jich bylo provedeno 14,37 milionu.

 

Právě se děje

Další zprávy