Peking - Nevídaný zátah, kterého se zúčastnily tisíce čínských vojáků a policistů, skončil smrtí jednoho z nejhledanějších zločinců v moderních dějinách země.
Dvaačtyřicetiletý sériový vrah Čou Kche-chu měl na svědomí řadu ozbrojených přepadení, při kterých nemilosrdně střílel své oběti pistolí do hlavy.
Unikal osm let, předtím působil jako nájemní střelec a žoldnéř tři roky v Barmě.
V úterý jej však policisté dostihli nedaleko města Čchung-čching. Obklíčili ho v prostorách továrny na boty a zastřelili.
Podle čínského tisku se jednalo o největší mobilizaci bezpečnostních sil k dopadení zločince v historii Číny. Už v lednu Čoua marně stíhalo na 80 tisíc policistů a vojáků, nyní to bylo ještě více.
Čou často okrádal lidi, kteří si vybrali v bance větší obnos a pak budovu opouštěli. Neměl slitování, a kdo odmítal peníze vydat, toho chladnokrevně zavraždil.
Jeho poslední obětí se stala minulý týden žena v Čchung-čchingu, předtím ale vraždil i v jiných provinciích. Při činu jej před týdnem zachytila průmyslová kamera.
Objevily se i spekulace, že zločinec v minulosti prošel speciálním výcvikem u čínských elitních ozbrojených sil. Agentura Nová Čína to však popřela.
Právě jeho výcvik a zkušenosti z Barmy zřejmě vedly k tomu, že dokázal policii dlouho unikat.
Čínská vláda chtěla dopadnout Čoua za každou cenu, aby dokázala, že v boji se zločinem je úspěšná. Vypsala dokonce na hlavu střelce odměnu přes pět milionů jüanů (17 milionů korun).
V Číně je pro civilistu obtížné získat zbrojní průkaz a povolení držet zbraň, ozbrojená přepadení střelnou zbraní proto nejsou příliš častá. U jižních hranic Číny s Barmou a Laosem ale kvete pašování zbraní.