Vlivného čínského miliardáře otrávili kočičím masem

Zahraničí Zahraničí
4. 1. 2012 20:30
Policie úmrtí devětačtyřicetiletého Lung Li-jüana vyšetřuje jako vraždu
Čínští policisté (ilustrační foto).
Čínští policisté (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Peking - Čínská policie vyšetřuje jako vraždu náhlé úmrtí jednoho z nejbohatších Číňanů a nejúspěšnějších podnikatelů v zemi Lung Li-jüana.

Devětačtyřicetiletý byznysmen z jihočínské provincie Kuang-tung zemřel nečekaně 23. prosince poté, co pracovně obědval v restauraci vyhlášené pochoutkami z kočičího masa ve městě Jang-čchun.

S prudkými bolestmi jej ve stejný den večer přijali na kliniku, už ho ale nedokázali zachránit.

Po pitvě a několikadenním pátrání policisté nejprve zadrželi majitele restaurace a obvinili jej, že servíruje hostům zdravotně závadné maso.

Další vyšetřování ale ukázalo, že Lung Li-jüan byl zavražděn. Jednoho ze dvou mužů, který s ním obědval - pracovník místního úřadu -, policie podezřívá z toho, že přidal do jídla jedovatou bylinu Gelsemium elegans, která roste v některých částech Číny.

Špatně se udělalo po obědě všem třem mužům, ale zemřel jen Lung Li-jüan, protože jedl nejvíce. Třetí stolovník - Kungův přítel Chuang Wen - vypověděl, že pozřel jen několik málo soust, protože se mu kočka zdála neobvykle hořká.

Místní Deník Nanfang napsal, že důvodem otravy mohl být obchodní spor mezi Lungem a místním úředníkem. Podnikatel obchodoval také se dřevem a údajně si chtěl pronajmout další část lesa v provincii.

Rodina Lung Li-jüana nabídla 100 tisíc juanů (přes 300 tisíc korun) každému, kdo sdělí informaci, která by vedla k usvědčení pachatele.

Případy záměrné otravy lidí přimícháním jedu do jídla se vyskytují hlavně v Evropě. Zatímco pozdějšího ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka v roce 2004 lékaři ve Vídni zachránili, bývalý agent ruské Federální bezpečnostní služby Alexandr Litviněnko v roce 2006 otravě poloniem v londýnské nemocnici podlehl.

 

Právě se děje

Další zprávy