Vlivného čínského miliardáře otrávili kočičím masem

Zahraničí Zahraničí
4. 1. 2012 20:30
Policie úmrtí devětačtyřicetiletého Lung Li-jüana vyšetřuje jako vraždu
Čínští policisté (ilustrační foto).
Čínští policisté (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Peking - Čínská policie vyšetřuje jako vraždu náhlé úmrtí jednoho z nejbohatších Číňanů a nejúspěšnějších podnikatelů v zemi Lung Li-jüana.

Devětačtyřicetiletý byznysmen z jihočínské provincie Kuang-tung zemřel nečekaně 23. prosince poté, co pracovně obědval v restauraci vyhlášené pochoutkami z kočičího masa ve městě Jang-čchun.

S prudkými bolestmi jej ve stejný den večer přijali na kliniku, už ho ale nedokázali zachránit.

Po pitvě a několikadenním pátrání policisté nejprve zadrželi majitele restaurace a obvinili jej, že servíruje hostům zdravotně závadné maso.

Další vyšetřování ale ukázalo, že Lung Li-jüan byl zavražděn. Jednoho ze dvou mužů, který s ním obědval - pracovník místního úřadu -, policie podezřívá z toho, že přidal do jídla jedovatou bylinu Gelsemium elegans, která roste v některých částech Číny.

Špatně se udělalo po obědě všem třem mužům, ale zemřel jen Lung Li-jüan, protože jedl nejvíce. Třetí stolovník - Kungův přítel Chuang Wen - vypověděl, že pozřel jen několik málo soust, protože se mu kočka zdála neobvykle hořká.

Místní Deník Nanfang napsal, že důvodem otravy mohl být obchodní spor mezi Lungem a místním úředníkem. Podnikatel obchodoval také se dřevem a údajně si chtěl pronajmout další část lesa v provincii.

Rodina Lung Li-jüana nabídla 100 tisíc juanů (přes 300 tisíc korun) každému, kdo sdělí informaci, která by vedla k usvědčení pachatele.

Případy záměrné otravy lidí přimícháním jedu do jídla se vyskytují hlavně v Evropě. Zatímco pozdějšího ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka v roce 2004 lékaři ve Vídni zachránili, bývalý agent ruské Federální bezpečnostní služby Alexandr Litviněnko v roce 2006 otravě poloniem v londýnské nemocnici podlehl.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy