Washington - Američané podezírají pákistánskou tajnou službu, že několik dní po razii v úkrytu Usámy bin Ládina umožnila Číňanům prozkoumat vrak vojenské helikoptéry, která se během akce zřítila.
S odkazem na nejmenované představitele americké administrativy o tom informovaly deníky The Financial Times a The New York Times.
Neohlášená vojenská operace amerických Navy SEALs ve městě Abbottábád Pákistánce rozzuřila a vyzrazení amerického vojenského tajemství mohlo být pomstou.
Bezprostředně po zabití bin Ládina tím ostatně i vyhrožovali. Teď to ale vehementně popírají.
"Tyto výčitky postrádají jakýkoli reálný základ," řekl agentuře DPA mluvčí pákistánské armády generálmajor Asar Abbás a dodal, že jde o součást kampaně proti pákistánským bojovým složkám.
Trosky stroje byly vráceny Američanům krátce po incidentu, připomněl nejmenovaný pákistánský vojenský představitel v rozhovoru pro agenturu AFP.
Americké elitní jednotky podle všeho při zásahu použily přísně tajnou helikoptéru, využívající technologii Stealth. Ta činí stroj neviditelným pro běžné radary.
Základem je, zjednodušeně řečeno, nátěr pohlcující radarové paprsky a zakulacení trupu tak, aby ty zbylé odrážel do různých stran. Aby měla Stealth technologie pro vrtulník smysl, musí být zároveň odhlučněn.
Na těchto úpravách Američané pracovali. V roce 2004 armáda program neviditelných vrtulníků pro vysoké náklady oficiálně zastavila. Snímky z místa zřícení stroje však naznačují, že to není tak úplně pravda.
Jeden ze dvou zasahujících strojů se zřítil, když se vznášel nad bin Ládinovým komplexem. Zdi úkrytu byly rozpálené a rozdíl teplot způsobil vzdušný vír. Piloti kvůli němu nad strojem ztratili kontrolu a narazili ocasní částí vrtulníku do budovy.
Washington nasazení upravených strojů popírá. Oficiální místa dokonce tvrdí, že v Pákistánu zasahovaly standardní stroje Black Hawk, a není tedy důvod k obavám.
Vše vyzradil ocas
Zásahové komando sice vrak stroje vyhodilo do povětří, ale na pořízených snímcích je vidět, že minimálně ocasní část stroje zůstala vcelku.
Letečtí experti na základě fotografií tvrdí, že Navy SEALs použili upravenou verzi letounu Sikorsky MH-60 Black Hawk. Tyto univerzální vrtulníky létají v mnoha modifikacích už od sedmdesátých let minulého století.
Kromě americké armády je používají mimo jiné i Turci, Korejci nebo Kolumbijci. O spolehlivosti a všestrannosti stroje svědčí i to, že verze VH-60N Whitehawk přepravuje amerického prezidenta.
Bill Sweetman z renomovaného amerického magazínu o letectví Aviation Week si povšiml, že oproti standardnímu Black Hawku měl zadní rotor zničeného vrtulníku pět až šest listů vrtule. Běžně mají přitom vrtule pouze čtyři listy.
Zvláštní je rovněž kryt rotoru a další úpravy typické pro technologii Stealth.
Washington podle The New York Times zatím nemá nezvratné důkazy o cestě čínských expertů do Abbottábádu, ale zdroj z americké armády listu potvrdil, že si je Pentagon jistý, že měli Číňané možnost vrak vyfotografovat, a dokonce si odnést vzorky důležitých komponent.
Podezření Američanů prý vychází z telefonních odposlechů pákistánských vojenských představitelů.
Pákistánský odklon k Číně
Pákistánská a čínská armáda dlouhodobě spolupracují a na základnách v Pákistánu působí řada čínských expertů. Před nedávnem dokonce Islámábád Číně nabídl, aby na jeho území vybudovala námořní základnu.
Sbližování je jasným výsledkem neustále se zhoršujících americko-pákistánských vztahů. Američané naznačují, že Pákistánci o pobytu bin Ládina na svém území věděli. Pákistánci se zase zlobí, že s nimi Spojené státy zásah nekonzultovaly nebo je o něm alespoň neinformovaly.
Spory mezi oběma zeměmi rovněž vyostřují zásahy amerických bezpilotních strojů proti teroristům působícím na pákistánském území.
Jisté je, že pokud by se Čína - v současnosti jeden z největších zbrojních rivalů Spojených států - k americké technologii neviditelných strojů dostala, ztratily by tím Spojené státy důležitý náskok.