Peking - Peking nechal zavřít server, na kterém trénovali hackeři útoky na internetové sítě. Podle listu China Daily byli ve středočínské provincii Chu-pej také zatčeni tři muži, kteří stránku provozovali.
Nabízení programů, které napadají software, je od minulého roku v Číně trestným činem.
Podle chu-pejských úřadů stránka Black Hawk Safety Net fungovala od roku 2005 a poskytovala trénink v hackerských aktivitách, šířila nebezpečné programy a umožňovala na svých fórech debatovat o způsobech, jak cizí stránky atakovat. Úřady uvedly, že šlo o největší web tohoto druhu v celé Číně.
Stránka měla 170 tisíc běžných a 12 tisíc VIP členů a za pět let své existence vybrala na členských poplatcích více než 7 milionů jüanů (19,6 milionů korun). Na kontech, k nimž měli provozovatelé serveru přístup, policie zmrazila 1,7 milionu jüanů (3,76 milionu korun).
"Mohl jsem si z té stránky stáhnout trojské koně, které mi umožňovaly ovládat cizí počítače, dělal jsem to jen pro legraci, ale vím, že mnoho ostatních členů si mohlo útočením na cizí účty vydělat jmění," řekl čínskému deníku třiadvacetiletý člen hackerské komunity Black Hawk Safety Net, který si přál zůstat v anonymitě.
"Dělat jednoduché hackerské úkony není příliš obtížné. Někteří členové byli teenageři, které vyhodili ze školy a vydělávali si kradením z účtů," dodal muž bydlící ve východočínském Nankingu.
Podle zprávy čínského národního střediska pro počítačové sítě stály hackerské aktivity zemi v minulém roce 7,6 miliardy jüanů (přes 21 miliard korun). Hackeři údajně v Číně loni manipulovali s 42 000 stránkami.
"Studenty v zásadě učili, jak krást účty a používat trojské koně. Někdy nám cvičitelé ukazovali, jak psát programy," popisuje dvacetiletý vysokoškolský student hackerský tréninkový kurz Black Hawk Safety Net, za nějž se podle druhu výcviku platilo 100 až 2000 jüanů (280 až 5600 korun).
Podle chu-pejských provinčních úřadů pracovalo na případu více než 50 policistů. Zátah proběhl v listopadu, čínská média však o něm informovala teprve nyní.
Čínští hackeři se dostali nedávno na přetřes kvůli prohlášení Googlu, ve kterém varoval, že opustí čínský trh, pokud nepřestanou čínské úřady jeho vyhledávač google.cn cenzurovat. Pohnutkou se staly hackerské útoky na gmailové účty čínských lidskoprávních aktivistů.