Strach z masivního rozšíření vztekliny, která postihla provincii Jün-nan, přinutil pekingské úřady přijmout nepopulární rozhodnutí. Po vzoru "politiky jednoho dítěte" zavedly i "politiku jednoho psa".
Labrador nepřipadá v úvahu
"Každá rodina smí vlastnit pouze jednoho psa," uvádí na internetových stránkách pekingský magistrát. Chovatel, který poruší nové předpisy, může očekávat, že mu policisté jeho zvíře zabaví a navrch dostane pokutu ve výši až 5000 jüanů (14 000 korun).
Kromě zmíněného limitu nemohou čínští chovatelé vlastnit plemena, která měří v kohoutku víc než 35 centimetrů. Číňané, kteří chovají například labradora, dogu nebo huskyho, se tak také vystavují nebezpečí, že o svého chlupatého přítele přijdou.
"Velcí psi, divocí psi a neregulovaný chov jsou zakázány," upřesňuje nařízení dokument pekingského magistrátu.
"Kapitalistické zvíře" je v Číně oblíbené
Psi, které komunistický režim kdysi označil za "kapitalistickou škodnou", se dnes těší v celé zemi velké oblibě. Mnohé páry deprimované z nařízení, které silně zvýhodňuje rodiny s jedním dítětem, se snaží oživit svou domácnost právě pořízením psa. Ten se postupně stává i symbolem dobrého postavení jeho majitele ve společnosti.
V miliardové Číně vlastní psy zhruba 70 procent domácností. Očkování proti vzteklině však absolvovala pouhá tři procenta z nich. Právě nedbalost majitelů vedla k nedávnému rozšíření vztekliny v provincii Jün-nan. Úřady zde nechaly následně vybít na 50 tisíc psů.
Čína vybila 50 000 psů kvůli vzteklině
Nepodchycená nemoc zabije ročně v celé Číně přibližně dva tisíce lidí. Podle čínského ministerstva zdravotnictví jí za prvních devět měsíců letošního roku podlehlo už 2254 občanů, ministerstvo tak bylo donuceno vyhlásit boj proti vzteklině.
Chovatelé se bojí každého venčení
Systematické potírání vztekliny vystrašilo mnohé chovatele. Ti se nyní v doprovodu svých zvířecích miláčků bojí ukázat na ulici. Jednotlivé policejní stanice totiž mají týdenní "vyhlazovací" kvóty, podle kterých musejí odchytit určité množství psů.
Zda jde o psy nakažené vzteklinou, je podružné. Bojí se i Číňané, kteří nechali své zvíře očkovat. I očkovaní psi totiž podle úřadů představují zdravotní riziko.
Podle majitelky soukromého útulku Čang Lu-Pching své psy často opouštějí kvůli vládní kampani chovatelé, kteří to s chovem nemyslí příliš vážně. "Lidé si dnes kupují psy, aby se ukázali. Pořizují si plemeno, které je zrovna v módě," myslí si majitelka útulku.
Šanghaj psy nezabavuje - zavedla čipy
S nebezpečným rozšířením vztekliny se v poslední době potýká i nejlidnatější čínské město Šanghaj. Zde však úřady řeší problém s pomocí zdokonalené evidence psů. Každý šanghajský pes musí být povinně označen digitálním čipem, z něhož lze snadno zjistit potřebné informace o zvířeti i jeho majiteli včetně adresy a data posledního očkování.