Peking - Téměř půlstoletí poté, co skončila jeho buřičská léta, stále existuje stát, kde je Bob Dylan považován za nebezpečného rebela.
Osmašedesátiletý zpěvák musel zrušit část svého turné po východní Asii poté, co od čínských úřadů nedostal povolení vystoupit v Pekingu a Šanghaji. Informoval o tom britský deník Guardian s odvoláním na místní pořadatele Dylanových vystoupení.
"Zdá se, že ministerstvo kultury má obavy z Dylanovy minulosti coby ikony protestního hnutí," uvedl podle deníku Jeffrey Wu, zástupce pořádající agentury Brokers Brothers Herald.
Dylan, který ročně odehraje stovku koncertů, plánoval prodloužit svou Never Ending Tour z mnoha japonských měst právě do Pekingu, Šanghaje, Tchaj-wanu, Jižní Koreje a Hong Kongu. Po zákazu dvou koncertů v Číně se však hudebníka nedočkají ani ve zbylých třech destinacích.
"Možnost hrát v Číně pro něj byla to nejzajímavější, teď není možné odehrát jen zbylé tři koncerty," dodal Wu s tím, že pro všechny zahraniční umělce ztížila možnosti v Číně islandská zpěvačka Björk.
Ta totiž při svém koncertu v roce 2008 odehrála píseň s názvem „Declare Independence" (Vyhlásit nezávislost) a poté skandovala „Tibet, Tibet". Od té doby jsou čínské úřady k zahraničním umělcům mnohem obezřetnější. Loni pro zákaz koncertu britských Oasis stačila někdejší účast zpěváka a kytaristy skupiny Noela Gallaghera na koncertě za nezávislost Tibetu, který se konal před dvanácti lety.