Jana Václavíková
8. 11. 2019 19:38
Na americké filmy o Tibetu se tu nepodíváte a vaše děti stráví u videoher o víkendu maximálně tři hodiny. Čínský prezident Si Ťin-pching od svého nástupu k moci před sedmi lety čím dál více upevňuje kontrolu nad tím, jaký obsah se dostane k občanům jeho země. Ať už jde o filmy, knihy, nebo i stolní hry. Podívejte se, jaká omezení se Číňanů týkají.
Mahjong
Omezování se netýká jen teenagerů, ale zasáhlo i výrazně starší generace, které tráví volný čas například hraním mahjongu na veřejných místech. V této deskové hře se hráč snaží zvítězit taktickým odebíráním kamenů s obrázky a symboly.
Mahjong je považován za tradiční čínskou hru. Místní vlády několika měst ji ale začaly omezovat, nebo dokonce zakazovat. Oficiálním důvodem je snaha zabránit hazardu a "vyčištění společnosti od zlých sil".
Jak ale uvádí sedmdesátiletý Che Šeng-li z jednoho z měst, která hru zakázala, i kdyby hrál celý den a nedařilo se mu, přišel by maximálně o sto jüanů (v přepočtu 330 korun). "Jak mám zabít volný čas, když tu nebudou žádné herny mahjongu?" postěžoval si důchodce hongkongskému deníku South China Morning Post.
Populární hru už dříve zakazovala svým členům čínská komunistická strana. Podle listu za tím stojí snaha čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zlepšit obraz strany, která bývá spojována s korupcí. Boj s ní je jedním z hlavních cílů prezidenta.