Jen tři hodiny videoher, "správné" filmy a žádné parodie. Tak Čína usměrňuje zábavu

Jana Václavíková Jana Václavíková
8. 11. 2019 19:38
Na americké filmy o Tibetu se tu nepodíváte a vaše děti stráví u videoher o víkendu maximálně tři hodiny. Čínský prezident Si Ťin-pching od svého nástupu k moci před sedmi lety čím dál více upevňuje kontrolu nad tím, jaký obsah se dostane k občanům jeho země. Ať už jde o filmy, knihy, nebo i stolní hry. Podívejte se, jaká omezení se Číňanů týkají.

Mahjong

Omezování se netýká jen teenagerů, ale zasáhlo i výrazně starší generace, které tráví volný čas například hraním mahjongu na veřejných místech. V této deskové hře se hráč snaží zvítězit taktickým odebíráním kamenů s obrázky a symboly.

Mahjong je považován za tradiční čínskou hru. Místní vlády několika měst ji ale začaly omezovat, nebo dokonce zakazovat. Oficiálním důvodem je snaha zabránit hazardu a "vyčištění společnosti od zlých sil".

Jak ale uvádí sedmdesátiletý Che Šeng-li z jednoho z měst, která hru zakázala, i kdyby hrál celý den a nedařilo se mu, přišel by maximálně o sto jüanů (v přepočtu 330 korun). "Jak mám zabít volný čas, když tu nebudou žádné herny mahjongu?" postěžoval si důchodce hongkongskému deníku South China Morning Post.   

Populární hru už dříve zakazovala svým členům čínská komunistická strana. Podle listu za tím stojí snaha čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zlepšit obraz strany, která bývá spojována s korupcí. Boj s ní je jedním z hlavních cílů prezidenta.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy