Jen tři hodiny videoher, "správné" filmy a žádné parodie. Tak Čína usměrňuje zábavu

Jana Václavíková Jana Václavíková
8. 11. 2019 19:38
Na americké filmy o Tibetu se tu nepodíváte a vaše děti stráví u videoher o víkendu maximálně tři hodiny. Čínský prezident Si Ťin-pching od svého nástupu k moci před sedmi lety čím dál více upevňuje kontrolu nad tím, jaký obsah se dostane k občanům jeho země. Ať už jde o filmy, knihy, nebo i stolní hry. Podívejte se, jaká omezení se Číňanů týkají.

Mahjong

Omezování se netýká jen teenagerů, ale zasáhlo i výrazně starší generace, které tráví volný čas například hraním mahjongu na veřejných místech. V této deskové hře se hráč snaží zvítězit taktickým odebíráním kamenů s obrázky a symboly.

Mahjong je považován za tradiční čínskou hru. Místní vlády několika měst ji ale začaly omezovat, nebo dokonce zakazovat. Oficiálním důvodem je snaha zabránit hazardu a "vyčištění společnosti od zlých sil".

Jak ale uvádí sedmdesátiletý Che Šeng-li z jednoho z měst, která hru zakázala, i kdyby hrál celý den a nedařilo se mu, přišel by maximálně o sto jüanů (v přepočtu 330 korun). "Jak mám zabít volný čas, když tu nebudou žádné herny mahjongu?" postěžoval si důchodce hongkongskému deníku South China Morning Post.   

Populární hru už dříve zakazovala svým členům čínská komunistická strana. Podle listu za tím stojí snaha čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zlepšit obraz strany, která bývá spojována s korupcí. Boj s ní je jedním z hlavních cílů prezidenta.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 2 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy