"Chceme pozitivní filmy." Cesta Hollywoodu do Číny vede přes přísnou cenzuru

Jana Václavíková Jana Václavíková
12. 10. 2019 20:29
Jedna z posledních epizod amerického animovaného seriálu Městečko South Park si dělala legraci z čínské cenzury a upozorňovala na to, jak ovlivňuje i světovou filmovou produkci. Trest přišel okamžitě - Peking vysílání seriálu zrušil. Čínská cenzura se však v posledních letech dotkla i mnoha dalších filmů a seriálů.
Video: South Park Studios / YouTube.com

Epizoda s názvem Band in China (Kapela v Číně) měla premiéru den po velkolepých oslavách 70. výročí založení Čínské lidové republiky. Americký komediální seriál však toto výročí oslavil po svém.

V uvedené epizodě skupina školáků založí metalovou kapelu. Vzápětí se jim ozve agent, který jim nabídne, že je bude zastupovat. Má to ale jeden háček - všechno, co udělají, od písniček až po dokument o nich, musí přejít přes všudypřítomné čínské cenzory. Bez jejich svolení totiž kapela neprorazí na velkém čínském trhu.

Epizoda dále zmiňuje zavírání politických vězňů v Číně, tresty smrti, odebírání orgánů nebo medvídka Pú, který byl v zemi zakázán poté, co k němu lidé na sociálních sítích přirovnávali prezidenta Si Ťin-pchinga.

Čínské videoportály okamžitě stáhly ze svých stránek celý seriál. Podle britské stanice BBC se pak na internetu objevila řada kritických článků, podle kterých má například Městečko South Park škodlivý vliv na teenagery.

Případ s americkým komediálním seriálem ale zdaleka není jediný a podobné čínské zásahy jsou pro zahraniční produkci často klíčové. Stejně tak snaha vyhnout se jim.

Čínský trh s obrovským množstvím potenciálních diváků je pro hollywoodské filmy extrémně důležitý, píše americký ekonomický server Business Insider. Jen filmem Avengers: Endgame z letošního jara vydělalo studio Disney v Číně 614 milionů dolarů, v přepočtu přes 14 miliard korun. Pro srovnání: ve Spojených státech film vydělal 850 milionů dolarů.

Připravte se udělat změny

Vidina vysokých tržeb je také důvodem, proč někteří zahraniční producenti předem škrtají "nevhodné" scény ze svých filmů a konzultují scénáře. Stránky konference pro filmové profesionály American Film Market uveřejnily v roce 2016 článek, který má producentům a režisérům přiblížit, jak dostat své filmy na čínský trh.

V části, která se věnuje cenzuře, píší rady jako: "Klíčem je znát jejich současná pravidla." Anebo rovnou: "Poskytněte název filmu a jeho námět Státnímu úřadu pro tisk, vydavatelství, rádio, film a televizi v Pekingu. […] Poslouchejte jejich návrhy a připravte se udělat jimi navrhované změny."

Americký deník The New York Times popisuje například problémy sci-fi filmu Pixely z roku 2015. Jeho tvůrcům tehdy přišel e-mail od vedení firmy Sony Pictures, který kritizoval jednu ze scén: "Pokud se jedná o globální fenomén, tak vypálení díry do Velké čínské zdi nemusí být problém. Ve skutečnosti to ale není nutné dělat, protože to nebude ku prospěchu distribuce v Číně."

Další připomínka se týkala scény, při které měla příšera zničit město Šanghaj. Obě "rady" americké distribuční společnosti se nakonec do filmu promítly.

Omezení na čínském trhu se vyhnuli i producenti filmu Doctor Strange z roku 2016, kdy původně tibetského mnicha nahradili keltskou mniškou. Herec Tom Cruise ve filmu Top Gun: Maverick, který vstoupí do kin v příštím roce, zase přišel o tchajwanskou vlajku, jež měla zdobit jeho bundu.

Tibet a Tchaj-wan jsou pro pekingskou vládu citlivá témata. Tchaj-wan považuje za své území, ač ostrov má už desítky let vlastní vládu a spojení s Čínou odmítá, a Tibet je domovem duchovního vůdce dalajlamy, který veřejně vystupuje proti okupaci území komunistickou vládou.

A pak je tu snímek Rudý úsvit: Nová krev z roku 2012. Jeho tvůrci museli vynaložit milion dolarů na úpravy už natočeného materiálu. V remaku filmu z 80. let měla čínská armáda napadnout americké město. Poté co se tato informace dostala na veřejnost a vzbudila kritiku státních čínských médií, byla čínská armáda vyměněna za vojáky KLDR.

Cílem cenzorů bylo ukázat Čínu v pozitivním světle, píše list New York Times. "Máme ohromný trh, který s vámi chceme sdílet," řekl prý hollywoodským producentům Čang Sün, bývalý šéf čínské státní filmové produkce. "Chceme filmy, které se skutečně zajímají o čínskou kulturu, nechceme jen jeden nebo dva záběry. Chceme vidět Čínu v pozitivním světle," cituje ho stejný zdroj.

Cenzura se však neomezuje jen na zahraniční filmy. Jen od začátku roku zrušili cenzoři šest premiér čínských snímků. Ačkoliv pravé důvody neuvedli, pozorovatelé se domnívají, že v jednom případě například vadilo vyobrazení vojáka opoziční strany Kuomintang, která po občanské válce prchla na Tchaj-wan.

"Cokoliv, co zobrazuje dějiny komunistické strany nebo cokoliv kontroverzního, hlavně z čínské minulosti, nezíská povolení k promítání v čínských kinech," řekl serveru Business Insider profesor z americké Univerzity Jižní Karolíny Stanley Rosen.

(Ne)omluva tvůrců Městečka South Park

Cenzura Městečka South Park přichází ve stejnou dobu, kdy byly z čínských stanic staženy zápasy americké basketbalové ligy NBA poté, co generální manažer jednoho z týmů vyjádřil na svém osobním twitterovém účtu podporu hongkongským demonstrantům. Ti v posledních měsících protestují kvůli sílícímu tlaku ze strany Číny.

Ačkoliv se manažer za vyjádření omluvil, NBA přišla o čínské diváky.

Stejně tak se "omluvili" i tvůrci komediálního seriálu Trey Parker a Matt Stone. Jejich vyjádření se ale v mnohém lišilo. "Stejně jako NBA i my vítáme čínské cenzory do našich domovů a do našich srdcí. Také milujeme peníze víc než svobodu a demokracii," napsali sarkasticky na Twitteru.

Stejnou filozofii sdílejí i dětští hrdinové z jejich seriálu. "Žijeme v době, kdy jediné filmy, které americké děti uvidí, jsou ty, které jsou schváleny Čínou," zazní ve zmíněné epizodě.

Video: Hollywood podlézá Číně. V asijském klášteře učí Cumberbatche běloška místo tibetského mnicha

Marvel studio rozhodlo kvůli čínským cenzorům změnit postavu, kterou v komiksové předloze ztvárnil tibetský mnich, na ženu-bělošku. | Video: Martin Svoboda
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy