Oznámení Číny kritizovala Evropská unie či Spojené státy, podle nichž jsou přímým útokem na hongkongskou demokracii.
Změny by se měly týkat především hongkongských parlamentních voleb. Kandidáty na poslance by měl v budoucnu nominovat volební výbor, který má 1200 členů, z nichž většina je věrná komunistické vládě v Pekingu. Některé poslance by tento orgán i volil. Dosud výbor nominoval kandidáty při volbách nejvyššího představitele (správce) Hongkongu.
"Volební výbor bude pověřen novou funkcí volby značné části členů hongkongského parlamentu a bude se přímo účastnit nominace všech kandidátů na poslance," uvedl Wang Čchen. Změna dále oslabí hongkongskou opozici, jejíž zástupci by tak mohli být z kandidatury v parlamentních volbách vyloučeni.
Evropská unie v reakci uvedla, že navrhované reformy jsou negativní a porušují závazky, které mají chránit poloautonomní status bývalé britské kolonie Hongkongu po jejím návratu pod čínskou správu v roce 1997. "Takovéto reformy by mohly mít dalekosáhlé negativní důsledky pro zásady demokracie a demokraticky volené představitele v Hongkongu," napsala EU v prohlášení.
Plánované změny kritizuje EU i USA
"EU je připravena reagovat dodatečnými kroky na jakékoli další zhoršení politických svobod a lidských práv v Hongkongu," dodala EU.
Plány Pekingu ostře kritizovala rovněž americká diplomacie, když prohlásila navrhované změny volebního systému za přímé napadení hongkongské autonomie a tamních "svobod a demokratických procesů". Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price dodal, že USA "odsuzují pokračující útoky na demokratické instituce v Hongkongu" ze strany Číny.
Ani v současné době nejsou hongkongské parlamentní volby zcela svobodné. Polovinu ze 70 poslanců volí přímo voliči, druhou polovinu jmenují profesní a zájmové skupiny, které jsou tradičně nakloněné Pekingu. Nejsvobodnější jsou v Hongkongu místní volby, v těch posledních jasně zvítězili zástupci opozice.
Podle hongkongského listu South China Morning Post bude počet křesel v hongkongském parlamentu zvýšen z nynějších 70 na 90, z nichž 30 by měl přímo volit volební výbor. Změn má doznat také sám volební výbor, počet jeho členů se prý zvýší z 1200 na 1500.
Deník South China Morning Post rovněž uvedl, že kvůli navrhovaným změnám budou nadcházející parlamentní volby v Hongkongu pravděpodobně odloženy o další rok na září 2022. Demokratická opozice, která se po masových protestech z roku 2019 těšila velké popularitě, již první odklad zdůvodněný koronavirovou krizí kritizovala.
Volební změny v Hongkongu podle očekávání v příštích dnech odsouhlasí účastníci plenárního zasedání čínského parlamentu, které dnes začalo a potrvá do 11. března. Loni čínský zákonodárný sbor schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, jímž Peking reagoval na hongkongské masové protesty.
Oznámení o úpravě hongkongského volebního systému na plenárním zasedání čínského parlamentu se obecně očekávalo. Čínští představitelé již minulý měsíc avizovali změny, které mají z voleb v Hongkongu vyloučit ty, kdo nejsou "patrioty".