Čína staví velký areál, kde ubytuje lidi v karanténě. Má se tam vejít i celá vesnice

Jana Václavíková Jana Václavíková
22. 1. 2021 12:39
Loni v lednu Čína na začátku epidemie koronaviru přitáhla pozornost, když během pouhých deseti dní postavila ve městě Wu-chan novou nemocnici. Podobná stavba vzniká i teď. Na severu země, kde je v karanténě až 28 milionů lidí.

Na pole na okraji čínského města Š’-ťia-čuang v provincii Che-bej přijela minulou středu těžká technika a stavaři, kteří začali chystat základy budov. Ty budou po dokončení sloužit jako karanténní centrum.

Na rozdíl od nemocnice ve Wu-chanu zařízení nebude sloužit nemocným, ale lidem, kteří přišli do kontaktu s někým, komu vyšel pozitivní test na koronavirus a zároveň měl příznaky nákazy. Lidi bez příznaků totiž Čína nezapočítává jako nemocné.

Rozsáhlý areál, který dokáže ubytovat více než čtyři tisíce lidí a bude zabírat 33 hektarů, by měl být dokončen každým dnem. Práce na něm probíhají i za tmy, ukazují záběry čínské státní televize. Chystané pokoje budou mít vlastní koupelnu, klimatizaci a také wi-fi připojení.

Následně by v komplexu mohla najít dočasné ubytování i celá vesnice, ve které by se nákaza objevila, píše singapurský deník The Straits Times

Přísný lockdown

Stavba karanténního centra začala poté, co se v severních provinciích země na začátku ledna objevily nové případy komunitního přenosu koronaviru. Koncem minulého týdne Čína odhalila 144 nových případů nákazy, což je nejvíce za posledních deset měsíců. Od loňského května také poprvé ohlásila úmrtí zapříčiněné nemocí covid-19. 

Nákaza se měla od začátku roku šířit ve vesnicích, které podle centrální vlády nezareagovaly dostatečně rychle. Tři úředníci byli za nedbalost potrestáni. "Vesnice by měly odhalit, nahlásit, izolovat a léčit případy tak rychle, jak je to možné, aby se zastavil přenos," řekl podle britské stanice BBC Wu Chao, ředitel zdravotnického centra v Pekingu.

Když letos začal opět stoupat počet nakažených, Čína podnikla podobné kroky jako při loňské vlně ze začátku roku. Spustila masivní testování, které se dotklo asi 13 milionů lidí, a zavedla přísný lockdown zasažených oblastí. 

Podle australské stanice ABC News jde o až 28 milionů lidí z provincií Che-bej a Chej-lung-ťiang a také části Pekingu. Tamní úřady pozastavily veřejnou dopravu a taxi služby, zavřely se školy a na pár dní i pošty.

Dovážka jídla do oblastí, které jsou v izolaci.
Dovážka jídla do oblastí, které jsou v izolaci. | Foto: cnsphoto via REUTERS

Další opatření se stupňují podle počtu nakažených v dané oblasti - někteří lidé nesmějí opustit město, jiní podle hongkongského deníku South China Morning Post ani svůj domov. Vše potřebné si musejí objednat on-line a poté čekat, než jim to kurýr doveze až před dveře. Ven se dostanou pouze v případě nouze, anebo když se prokážou negativním testem na koronavirus. 

Zatím není jasné, jak dlouho bude izolace těchto čínských oblastí trvat, podle magazínu Foreign Policy je ale pravděpodobné, že se kvůli obavám z nových mutací viru ještě rozšíří. 

Testování mražených jídel

Přísná opatření se dotkla také dováženého mraženého zboží a jeho obalů, které Čína už dříve označila za možný zdroj přenosu koronaviru. Mražené potraviny v obchodech teď musí na sobě mít speciální QR kód. Ten po naskenování zákazníkům řekne, zda byl produkt a jeho obal otestován na koronavirus, informuje hongkongský deník

Právě výrobky původem z Ruska režim viní z toho, že způsobily rozšíření viru na severu země. Peking to také využívá v argumentaci, že koronavirus ani nepochází z Číny. Zahraniční odborníci však dodávají, že vláda k tomu nepodala žádný přesvědčivý důkaz.

Video: Nemocnice ve Wu-chanu

Zrychlené letecké záběry ukazují bleskovou stavbu jedné ze dvou nemocnic v čínském městě Wu-han, odkud se šíří nový druh koronaviru. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 30 minutami

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy