Rozsáhlý sociální program dnes představil čínský premiér a zahájil tak každoroční zasedání Všečínského shromáždění, které bude trvat přes týden.
Čínská vláda letos hodlá vydat na venkovské školy a nemocnice, stejně jako na podporu zemědělství a další programy, navíc částku v hodnotě 5,2 miliardy dolarů, tedy o 15 procent víc než loni.
A to i přes nižší ekonomický růst.
Růst se zpomalí
Předseda vlády Wen Ťia-pao také před třemi tisícovkami delegátů Všečínského shromáždění lidových zástupců řekl, že hospodářský růst klesne z loňských 9,9 procenta na osm. Pro příští čtyři roky předpověděl mírné zpomalení: čínská ekonomika by měla růst průměrně o 7,5 procena.
Pozvednutí úrovně čínského venkova je však pro Čínu prioritou, a hlavní řečník to zdůraznil i na dnešním zasedání.
"Vybudovat nový socialistický venkov je velký historický úkol," prohlásil premiér Wen v projevu k 2927 delegátům shromáždení. Podle reportéra BBC je teď slovní spojení "nový socialistický venkov" mezi funkcionáři komunistické strany velice oblíbené.
Cílem programu je zajistit prosperitu rozsáhlých venkovských oblastí strádajících chronickou chudobou, korupcí, ale i ztrátou zemědělské půdy ve prospěch nově budovaných provozů a rozvojových projektů.
Čínský venkov protestuje
Podle informací samotné vlády vedl vývoj na venkově jen v loňském roce k 87 tisícům protestů nebo incidentů. Venkovanům se nelíbí především zvětšující se propast mezi jejich oblastmi a vyspělými regiony, které profitují z průmyslové výroby a rostoucího čínského exportu.
Podle BBC se premiér Wen ve svém projevu dotkl i těchto protestů. "Některé pevně zakořeněné konflikty, které se nakupily za dlouhou dobu, musí teď dojít k zásadnímu řešení a nově vzniklé problémy nemohou být ignorovány," prohlásil předseda čínské vlády.
K protestu dnes mělo dojít i na Náměstí Nebeského klidu, známém Tchien-an-men, kde dnes hlídkovaly tisíce policistů. Na uzavřené náměstí se snažili dostat demonstranti a podle neověřených informací BBC byl nejméně jeden z nich zadržen.
Nezávislý Tchaj-wan? Bude válka
Čínský premiér kromě jiného varoval ve svém projevu Tchaj-wan, aby nepokračoval na cestě k formální nezávislosti na kontinentální Číně, naopak vyzval k dialogu.
Peikingská vláda považuje Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii od roku 1949, kdy se ostrov politicky odtrhl od kontinentální Číny.
Wen zdůraznil, že některé kroky tamních politiků, kteří se snaží o vyhlášení nezávislosti a jejího mezinárodního uznání, by mohly vést až k válce: prohlásil, že Peking se "rozhodně postaví proti odštěpeneckým aktivitám, jejichž cílem je nezávislost Tchaj-wanu".
Politické reformy: tabu i nadále
Premiérův projev se ani v nejmenším nedotkl případných politických reforem, tedy tématu, které je v desetiletí přežívajícím systému vlády jedné strany zatím tabu.
Vládnoucí Komunistická strana Číny odmítá jakoukoli diskuzi, jež by vedla ke zrušení jejího mocenského monopolu, píše AP.