Otevře Čína cestu ke sňatku homosexuálů?

Red Zah, Reuters
4. 3. 2006 0:00
Peking - Umožnit manželství stejnopohlavním párům a zakázat kouření na veřejnosti v Číně reálné není, přesto se o to někteří poslanci opakovaně snaží.

Jednání čínského parlamentu se nesoustředí pouze na horká témata, jako je rozvoj venkova či měnová reforma. Předloženy budou také návrhy zákonů umožňujících manželství stejnopohlavních párů a zákaz kouření na veřejných prostranstvích.

Manželství homosexuálů? Snad jednou

Socioložka Jin-che Liová se již potřetí pokusí prosadit svůj návrh zákona, který by institut manželství otevřel také stejnopohlavním párům.

Podle jejích slov by přijetí takového zákona přispělo ke vstřícnějšímu postoji k homosexualitě, která byla v "zemi středu" až do roku 2001 považována za mentální nemoc.

Liová však hodlala tento návrh předložit již dvakrát, ale v dvoutisícovém parlamentu se jí nepodařilo získat podporu minimálně třiceti poslanců pro předložení zákona.

Čínská socioložka vystoupila loni na festivalu gay kultury, následně byla zatčena a uvězněna. Připouští, že Čína není na takový krok ještě připravena, ale jedním hlasem dodává, že by tento zákon přispěl ke stabilním partnerstvím a zároveň by zamezil dalšímu šíření viru HIV. Ten se pro miliardovou Čínu postupně stává hrozbou číslo jedna.

Japonci objevili nový gen způsobující závislost na nikotinu.
Japonci objevili nový gen způsobující závislost na nikotinu. | Foto: Reuters

Zákaz kouření ve veřejných prostorách

Liová však není jedinou poslankyní, která se snaží prosadit témata menší než mezinárodní důležitosti.

Poslanec Chen Guiyun je rozhodnut zakázat kouření ve veřejných prostorách. Podle něj téměř polovina občanů miliardové Číny trpí pasivním kouřením. Prosadit tento zákon však bude stejně těžké jako snaha Liové.

Číňané patří mezi největší spotřebitele tabákových výrobků. Ročně zemře v této asijské zemi na nemoci dýchacího ústrojí víc než milion obyvatel.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy