Čína přehodnocuje postoj k trestu smrti

Red Zah, Reuters
27. 2. 2006 10:13
Peking - Miliardová Čína, která ročně popraví nejvíc lidí na světě, je rozhodnuta přehodnotit svůj postoj k trestu smrti.
Čína ročně popraví nejvíc lidí na světě.
Čína ročně popraví nejvíc lidí na světě. | Foto: Aktuálně.cz

Po prošetření části rozsudků a zjištění, že některé tresty jsou vyneseny bez potřebných důkazů, se snaží čínský Nejvyšší soud získat poslední slovo v případech končících trestem smrti a zajistit tak spravedlivý proces. Proti takovému návrhu se však bouří nejen nižší soudy, ale i provinční vlády.

Nejvyšší soud je připraven na změnu

Již před půl rokem prohlásil čínský Nejvyšší soud, že počet poprav, které stát nařizuje, by se měl snížit a soudní řízení by mělo být veřejné, aby se zabránilo justičním omylům.

V Číně se totiž neustále objevují případy poprav a věznění nevinných, a to nejen v případě politických vězňů. Před časem byl kvůli vraždě servírky odsouzen k trestu smrti muž i přesto, že žena byla prokazatelně živá. Soud rozsudek potvrdil a muž byl popraven. Jiný Číňan si odseděl jedenáct let ve vězení za vraždu své manželky, která také nezemřela, pouze se vdala za jiného muže.
 
Minulý rok proto vyzval vrchní soudce Nejvyššího soudu Siao Jang ve zprávě, kterou zaslal parlamentu, aby Nejvyšší soud byl jediným soudem rozhodujícím o trestu smrti. Mnohem přijatelnější by podle jeho slov bylo, kdyby se v některých případech odstoupilo od trestu smrti a soudci zvolili doživotní trest vězení.

Již v roce 2003 tak podle Janga bylo přehodnoceno více než dvacet procent rozsudků, které Nejvyšší soud přezkoumával. Revize rozsudků však až do tohoto roku probíhala za zavřenými dveřmi a s vyloučením veřejnosti.

Od července by však veškerá odvolání k Nejvyššímu soudu měla být veřejná, potvrdil profesor Liu Renwen z Čínské akademie sociálních věd.

Počty popravených státním tajemstvím

Podle něj je počet poprav v Číně státním tajemstvím. Existují pouze značně se lišící odhady. Zatímco čínští akademici považují za reálné číslo osm tisíc, organizace zabývající se ochranou lidských práv se obávají, že tento počet by mohl stoupnout až na dvanáct tisíc.

Profesor Liu Renwen z Čínské akademie sociálních věd.
Profesor Liu Renwen z Čínské akademie sociálních věd. | Foto: Aktuálně.cz

Liu Renwen však nepředpokládá, že zasedání parlamentu, který se sejde již tuto neděli, přinese nějaké změny ve stávajícím právním řádu.

"Je zde řada problémů, které čekají na své řešení, ale nemyslím si, že by tato technická debata nyní v parlamentu proběhla," prohlásil Liu.

V Číně je trest smrti za 68 zločinů, z nichž polovina není násilné povahy. Nejvyšší trest se uplatňuje proti národnostním menšinám, duševně nemocným lidem a za zločiny nenásilné povahy, jako je například korupce. Popravuje se zastřelením nebo smrtící injekcí.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Prezident Miloš Zeman kvůli koronaviru nevyhlásí amnestii

Prezident Miloš Zeman odmítl vyhlásit amnestii. Reagoval tak na podnět advokátů, kteří mu tento krok navrhli v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v sobotu v tiskové zprávě sdělil, že Zeman je zásadním odpůrcem plošné amnestie. Zároveň tento podnět v současné epidemiologické a ekonomické situaci považuje za škodlivý.

Advokát Petr Toman návrh prezidentovi zaslal ve čtvrtek. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v pátek napsala, že se tématem zabývá. Její úřad ale následně popřel spekulace, že by amnestii aktuálně připravoval.

před 35 minutami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy