"Pokud budeme moci použít skryté způsoby, jako jsou podvodní exploze, abychom zničili přístavy, můžeme zničit válečný potenciál nepřítele," uvedl pro čínskou státní televizi CCTV kapitán Čao Pcheng-tuo z oddělení testování demolic námořních přístavů. Podle CCTV se jednalo o první test svého druhu pro čínskou armádu. Stanice neuvedla, kdy byl proveden, pouze poznamenala, že k němu došlo nedávno.
„Tato taktika může hrát významnou roli v mnoha bojových scénářích, včetně vojenského střetnutí s USA,“ uvedl pro prorežimní deník Global Times vojenský expert z Pekingu, který si přál zůstat v anonymitě. „Útok na klíčové přístavy by mohl ohrozit strategii USA rozptýlit své síly v celém indo-pacifickém regionu tím, že by ohrozil kritické zásobovací trasy, které by americké síly potřebovaly k efektivnímu působení,“ uvedl expert.
Podle Bryana Clarka, bývalého důstojníka amerického námořnictva a experta na obranu z Hudsonova institutu, je to „snazší říct než udělat“. Pro ekonomický list Business Insider řekl, že útočníci by museli obejít bezpečnostní bariéry, sítě k zastavení ponorek, akustické senzory k odhalení potápěčů, hlídky a další protiopatření. Riziko je podle něj však větší v civilních přístavech, protože nejsou tak dobře chráněny.